Pákistánská armáda v neděli oznámila, že při ofenzivě proti hnutí Taliban pobila za posledních 24 hodin v údolí Svát na severozápadě země 180 až 200 povstalců. Uvedla to agentura AFP. Pákistánská armáda zahájila ofenzivu proti Talibanu před dvěma týdny s cílem vytlačit ozbrojence ze severozápadních okresů vzdálených pouhých sto kilometrů od hlavního města Islámábádu.

Vojáci podnikají útoky proti základnám Talibanu nejen v údolí Svát, ale i v okrese Bunír a dalších přilehlých oblastech.

Armáda umožnila civilistům opustit válečnou zónu

Pákistánská armáda v neděli na sedm hodin omezila zákaz vycházení na severozápadě země a umožnila tak civilistům prchnout z válečné zóny. Konflikt hrozí, že v regionu vyvolá humanitární katastrofu.

Podle pákistánských činitelů a zástupců OSN z ohrožených oblastí před nejnovější vlnou bojů uprchly stovky tisíc civilistů. Očekávají, že jejich celkový počet přesáhne půl milionu. Zejména jižně od oblasti bojů začínají být uprchlické tábory značně přeplněny.
 
"Přikázali jsme civilnímu obyvatelstvu ve čtyřech okresech, aby oblast opustilo," řekl v neděli armádní mluvčí. "Mají sedm hodin na to, aby odešli, protože zde musíme zasáhnout proti povstaleckým úkrytům." Davy civilistů využily přerušení zákazu vycházení k úprku do bezpečí, ale mnozí si stěžují, že nemají k dispozici dostatek dopravních prostředků, neboť armáda do válečné zóny nepouští žádná vozidla.

Většinou jdou pěšky, nevědí kam

"Všichni se chtějí dostat z tohoto pekla pryč," řekl Reuters po telefonu jeden z uprchlíků. "Někteří jedou vozem, ale většina jde pěšky. Nevědí, kam míří, ale zůstat tady znamená jistou smrt." Jiný z utečenců si stěžoval, že ti, co mají možnost poskytnout civilistům odvoz autem, si účtují nehorázné sumy. "Jak mohu odvést své děti, ženu a starou matku? Nikoho nezajímá lidskost, věří jen v peníze," hněval se.
 
Pákistánské helikoptéry a bitevní letouny pokračují v bombardování povstaleckých pozic na severozápadě Pákistánu již dva týdny. Analytici odhadují, že zrušení zákazu vycházení je znamením toho, že armádní ofenzíva pravděpodobně v následujících dnech zesílí, uvedla BBC.

Související