Akciové trhy po celém světě pokračovaly v úterý v růstu, když a navázaly na příznivý pondělní vývoj ve Spojených státech. Na některých burzách indexy smazaly všechny letošní ztráty. Pondělní optimismus v USA zavládl poté, co se objevily zprávy, že by se mohla začít zlepšovat situace na realitním trhu, optimismus ale zavládl i kolem dalšího vývoje v bankovním sektoru.

V úterý nicméně dobrá nálada na Wall Street vyprchala. Poslední růst trhů přiměl některé investory k realizaci zisku, a proto prodávali tituly, které v posledních seancích rostly. Investoři také čekají na čtvrteční zveřejnění výsledků zátěžové zkoušky 19 největších amerických bank. Smyslem testu je zjistit, zda každá instituce má adekvátní kapitál na to, aby přežila i ty největší problémy.

"Právě to, jak si banky v době krize vedou, nahání investorům strach. Občas prosakují zprávy, že polovina z testovaných bank, bude muset navýšit kapitál, ale jsou to zatím jen spekulace," komentovala úterní vývoj amerických akcií Jana Havelková ze společnosti Fio.

Investoři větří konec krize

Akciové trhy jsou považovány za takzvaný předstihový indikátor. To znamená, že obvykle začínají vykazovat růst šest až devět měsíců před tím, než začne ekonomika jevit reálné známky zlepšení. Vypadá to tedy, že investoři se jako jedni z prvních opravdu rozhodli "ukončit" krizi.

"I když optimismus určitě musí tlumit jednoduchý postřeh, že Japonsko registruje dva růstové roky po splasknutí cenové bubliny u svých aktiv v roce 1990, už je celkem jasné, že zlepšení z poslední doby, které se globálně ukazuje u mnoha statistických údajů, mezi investory podporuje růst přesvědčení, že nejhorší část krize už je za námi," podotkl analytik ústavu Bank of New York Mellon Simon Derrick.

Oči investorů mají jediný cíl - akcie bank

V Evropě se největšímu zájmu obchodníků těší cenné papíry bankovních titulů. I když stále není jasné jak zdravý je doopravdy bankovní sektor, což potvrdila úterní zpráva volající po zátěžovém testu i pro evropské banky, na vývoji akcií některých finančních domů to není znát.

 

Například v Británii akcie Royal Bank of Scotland zpevnily o 13 procent, Standard Chartered Bank o 12 procent. Cenné papíry švýcarské UBS vzrostly o čtyři procenta, přestože banka vykázala další ztráty. A „dobrá nálada“ byla znát i na pražské burze.

Hlavním tahounem úterních obchodů byly akcie banky Erste Bank, která si připsala 10,83 procenta na 512,80 Kč. Podle makléře Patria Finance Martina Stuchlíka Erste Bank vévodí bankovnímu sektoru napříč celou Evropou poté, co v prvních květnových dnech zvýšily cílovou cenu pro tento titul hned tři velké bankovní domy (Citigroup, UBS a BNP Paribas).