Zvláštní tribunál pro Libanon (STL) ve středu nařídil propustit čtyři generály zadržované v Libanonu v souvislosti s vraždou někdejšího libanonského premiéra Rafíka Harírího. Čtveřice je vyšetřována od srpna 2005, Harírí byl zabit při atentátu v únoru téhož roku.
Zvláštní tribunál začal pracovat v březnu v Haagu a ve středu vyhověl žádosti prokurátora Daniela Bellamarea. Podle něj si jednotlivá svědectví odporují a získaný materiál není pro vznesení obžaloby dostatečně průkazný. Libanonské protisyrské kruhy vraždu připisují Sýrii a jejím spojencům v Libanonu.
Ve vazbě byli bývalý velitel prezidentské gardy Mustafá Hamdán, někdejší policejní šéf Alí Hadždž, bývalý velitel vojenské zpravodajské služby Raymond Azar a dřívější ředitel všeobecného bezpečnostního výboru Džamil Sajjid. Vyšetřování se na žádost Bejrútu ujala OSN. Zadržení generálů nařídil německý prokurátor Detlev Mehlis, kterého OSN pověřila jako prvního šetřením atentátu. Rozhodnutí o vazbě generálů podpořilo roku 2005 protisyrské kruhy, které tentýž rok zvítězily v parlamentních volbách.
Advokáti generálů: Spravedlnost dostala slovo po 44 měsících
Mehlis vydal v říjnu roku 2005 zprávu o výsledcích svého šetření a citoval v ní z výpovědi jednoho svědka, podle něhož Sajjid, Hamdán a Azar spolupracovali na přípravách útoku a Hadždž o něm předem věděl. Zprávy z dalšího vyšetřování tato obvinění ale nezopakovala.Generálové byli zadržováni ve věznici Rumíjá severně od Bejrútu a jejich rodiny a právníci nepřetržitě žádali propuštění. Jejich advokáti ve středu prohlásili, že se ke slovu konečně dostala spravedlnost, ale že se to nemělo stát až po 44 měsících.
Dění v Haagu může mít politický dopad na blížící se parlamentní volby v Libanonu, v nichž proti sobě bude stát protisyrská parlamentní většina podporovaná Západem a vedená synem zavražděného expremiéra Saadem Harírím a opozice, kterou vede šíitské hnutí Hizballáh, podporované Sýrií a Íránem. Volby se mají konat 7. června a prosyrské spojenectví doufá ve vítězství. Analytici ale nepočítají s vyhrocením situace po volbách, a to především díky zklidněným vztahům mezi Sýrií a Saúdskou Arábií, tedy dvěma hlavními zahraničními spojenci obou táborů.
V době atentátu na Harírího, při němž přišlo o život také 22 dalších osob, sloužili všichni čtyři generálové v armádě, která tehdy plnila příkazy spíše Damašku než Bejrútu. Ministr vnitra Zijád Barúd řekl, že propuštěným bude zajištěna ochrana. Sýrie byla po Harírího smrti nucena po devětadvacetiletém působení stáhnout své jednotky z Libanonu, ale stále tam má mnoho stoupenců.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist