Mirek Topolánek na své zpáteční cestě z návštěvy Izraele minulý týden řekl, že výrok eurokomisařky pro zahraniční vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové o tom, že vztahy EU k Izraeli mohou být dále zkvalitněny jedině za podmínky, že se Izrael zaváže k pokračování mírových rozhovorů, považuje za příklad "arogance Evropské komise".

Schwarzenberg řekl, že rozdíly sice mezi předsednictvím a komisí jsou, ale situace se "trošku zbytečně vyhrotila". "Bylo by dobré, aby obě strany konzultovaly předtím, než dávají veřejné prohlášení," dodal český ministr zahraničí.

Koncem loňského roku se Evropská unie rozhodla přes odpor palestinské samosprávy povýšit úroveň svých vztahů s Izraelem. Toto sbližování ale pak prakticky zamrzlo kvůli izraelské vojenské operaci v pásmu Gazy na přelomu roku. Při operaci bylo podle palestinských údajů zabito 1300 Palestinců.

"Vztahy s Izraelem vidíme tak, že sklenice není poloprázdná, ale poloplná. Vidíme možnost, že by mohla být ještě plnější, ale je tu ohrožení, aby nepřetekla," uvedl Schwarzenberg.