Srílanská armáda dál útočí na povstalce ze separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE). V útocích pokračuje navzdory výzvě LTTE k příměří. Úřad srílanského prezidenta Mahindy Radžapakseho v pondělí oznámil, že armáda už nebude používat těžké zbraně. Dál bude bojovat s použitím lehkých zbraní a operace se soustředí na záchranu civilistů uvězněných konfliktem ve válečné zóně na severu ostrova.
 
"Vláda Srí Lanky rozhodla, že bojové operace dospěly k závěru. Naše bezpečnostní síly dostaly instrukce, aby ukončily používání zbraní těžkého kalibru, bojových letounů a vzdušných zbraní, které by mohly způsobit civilní oběti," uvedl prezidentský úřad v prohlášení, z nějž cituje agentura Reuters.

Úřad prohlášení vydal jen několik hodin poté, co světové tiskové agentury informovaly, že srílanská armáda zaútočila těžkými zbraněmi na povstalci ovládanou vesnici Mullivaikal na severu ostrova. Srílanská vláda v neděli odmítla výzvu LTTE k příměří coby pokus separatistů uniknout jisté zkáze. Vesnice Mullivaikal přitom leží v "nebojové zóně", kterou vláda vyznačila uvnitř povstalci ovládaného území jako útočiště pro civilisty.

50 tisíc civilistů v oblasti bojů

Útok na vesnici v oblasti, kde žijí tisíce civilistů, přišel v době, kdy Srí Lanka čelí rostoucímu diplomatickému tlaku, aby vyhlásila příměří a umožnila tak tisícům civilistů uvězněným v zóně bojů odejít do bezpečí. Humanitární činitel OSN John Holmes se v pondělí sešel se srílanským ministrem zahraničí a vyjádřil znepokojení nad osudem 50.000 civilistů v oblasti bojů. Poté odletěl do vesnice jižně od bojové oblasti, aby se podíval na tábory pro uprchlíky, které jsou čím dál tím víc přeplněné.

Ve středu má na Srí Lanku přiletět britský ministr zahraničí David Miliband, aby se spolu se svým francouzským a švédským protějškem pokusili jako prostředníci o vyjednávání v konfliktu. Předchozí britské pokusy o zprostředkování při vyjednávání Srí Lanka odmítla.

Od roku 1983, kdy Tamilové z LTTE zahájili ozbrojený boj, aby si násilím na vládě vynutili zřízení nezávislého státu na severu a východě Srí Lanky, si střety vyžádaly přes 70.000 životů. Tamilští Tygři jsou v USA, v Evropské unii a v některých dalších státech na seznamu teroristických organizací. Srílanská vláda tvrdí, že už jí zbývá jen málo, aby rebely po vleklé občanské válce definitivně porazila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist