Podle New York Times použili agenti CIA metodu waterboarding na Chálidovi Šajchu Muhammadovi, údajném strůjci teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001, celkem 183krát a Abú Zubajda, bývalý šéf pro vnější záležitosti teroristické sítě Al-Káida, ji podstoupil nejméně třiaosmdesátkrát.
Při waterboardingu je vyslýchaný přivázán vleže na desce tak, aby měl nohy výše než hlavu. Přes obličej má kus mokré látky, na který vyšetřovatelé neustále lijí vodu. Vyslýchaný tak má pocit, že se topí a téměř okamžitě se u něho spouští dávivý reflex.
Přitom o výslechu Abú Zubajdy bývalý pracovník CIA John Kiriakou v roce 2007 řekl, že waterboardingu byl vystaven pouhých 35 vteřin a pak souhlasil, že vypoví vše, co ví.
Čtyři zveřejněné dokumenty o metodách vyslýchání
To, kolikrát vězni waterboarding podstoupili, se podle New York Times stane součástí debaty o přípustnosti a efektivitě vyšetřovacích metod, které ministerstvo spravedlnosti za vlády minulého prezidenta George Bushe označilo za shodné s právem, i když je Spojené státy dlouhodobě považovaly za mučení.
Obama minulý týden k nevoli ochránců lidských práv oznámil, že ti pracovníci, kteří drsné metody při výsleších používali, stíháni nebudou. Toto rozhodnutí je podle zvláštního vyšetřovatele OSN pro týrání Manfreda Nowaka v rozporu s mezinárodním právem. Ten připomněl, že Spojené státy jsou vázány konvencí OSN proti mučení a podle ní mají mučitele soudit.
Americké ministerstvo spravedlnosti minulý týden zveřejnilo čtyři dokumenty z roku 2002 a 2005, z nichž vyšly najevo kruté metody, jež měli vyšetřovatelé během Bushovy éry povoleno používat při výsleších lidí podezřelých z terorismu.
Zveřejnění dokumentů kritizoval bývalý ředitel CIA Michael Hayden, který prohlásil, že kvůli tomu bude složitější získat užitečné informace od osob podezřelých z terorismu zadržovaných ve Spojených státech. Podobně se vyjádřili i někteří republikánští členové Kongresu, podle kterých zveřejnění dokumentů podkope národní bezpečnost.
Proti tomu se ohradil prezident Obama, který navštívil ústředí CIA, kde se snažil ujistit vedení zpravodajské služby i její řadové zaměstnance, že je podporuje i poté, co se veřejnost v celém světě dozvěděla o vyšetřovacích praktikách využívaných během působení jeho předchůdce Bushe.
"Rozumím tomu, že je to těžké, když jste žádáni, abyste chránili Američany proti lidem, kteří jednají bez skrupulí a rádi a ochotně by zabili nevinné," řekl americký prezident. Ale udržování amerických hodnot a ideálů tváří v tvář takovému nepříteli je "to, co dělá Spojené státy výjimečnými a co dělá vás výjimečnými," dodal Obama.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist