List New York Post v pátek píše o silně negativních reakcích příbuzných obětí terorismu, kteří nesouhlasí s rozhodnutím prezidenta Baracka Obamy uzavřít věznici na kubánském Guantánamu. "Teroristé zajásají," cituje deník poručíka hasičů Jima McAffreye, jehož švagr zahynul při náletu teroristů na newyorské Světové obchodní středisko 11. září 2001. "Je to chybný krok," říká o Obamově nařízení. "Je to ledová sprcha pro lidi, kteří se snaží bojovat ve válce s terorismem. Ti lidé (na Guantánamu) se snaží nás zabít. Obama toho může litovat," varuje.

Vedle uzavření trestnice na Guantánamu nařídil nový prezident krátce po převzetí moci pozastavit tamější soudy, zrušit všechna tajná vězení CIA v zahraničí a zakázal používat kruté vyšetřovací metody označované ochránci lidských práv za mučení. Jde především o takzvaný waterboarding, tedy o takové zacházení s vězněm, kdy se v něm vzbuzuje pocit tonutí. Spojené státy už testují v zahraničí, které země by mohly vězně z Guantánama převzít.

Čtěte také

Republikánský kongresmam Peter King soudí, že Obamovo jednání způsobí zmírnění protiteroristické agendy. "Je to šílenství. To jsou nejtvrdší teroristé, kteří by neměli být zadržováni na americké půdě," řekl k možnosti, že někteří vězňové budou zřejmě muset být umístěni v káznicích na území USA. "Žijeme v nebezpečném světě. Guantánamo je nezbytné zlo," řekl listu. 

20 sekund pod vodou za zabránění útoku?

Stejně jako hasič McAffoy i poslanec King věří, že waterboarding je přípustný. "Dali byste 10. září 2001 hlavu Muhammada Atty na 20 vteřin pod vodu, abyste zabránili útokům z 11. září?" ptá se řečnicky King. Atta byl organizátorem náletů unesenými letadly na New York a Washington a jedno z nich sám pilotoval. Jen v New Yorku si čin islámských fanatiků ze sítě Al-Káida vyžádal přes 2600 lidských životů.

Čtěte také

Nedávno penzionovaný zástupce velitele newyorských hasičů Jim Riches, jehož syn, rovněž hasič, zůstal 11. září 2001 pod sutinami severní věže Světového obchodní střediska, se nedávno vrátil z návštěvy na Guantánamu. Vězňové tam podle něho mají lepší zdravotní péči než američtí váleční veteráni. Rodiny obětí budou po Obamově nařízení víc trpět. "Zdržovaná spravedlnost je popíraná spravedlnost," prohlásil v listu.

Prokurátor v hlavním procesu se strůjci útoků ze září 2001, major vojenského námořnictva Jeff Groharing deníku řekl, že chce, aby soudy s teroristy pokračovaly na Guantánamu. "Jsou tu oběti, které stále potřebují, aby spravedlnosti bylo učiněno za dost. Nemyslím, že by vůči nim bylo správné, kdyby tyto kauzy nepostupovaly," cituje ho New York Post.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist