Skupina armádních vzbouřenců, která v pátek po úmrtí prezidenta oznámila v Guineji rozpuštění dosavadní vlády, dnes informovala o vytvoření nového prozatímního kabinetu. Samozvanou Národní radu pro demokracii a rozvoj tvoří většinou představitelé armády a do jejího čela se postavil mluvčí rebelů Moussa Camara. Povstalci současně v této západoafrické zemi vyhlásili noční zákaz vycházení, píše agentura AFP.

Převrat po smrti prezidenta

Armádní vzbouřenci se pokusili o převrat pouhých několik hodin po smrti autoritářského prezidenta Lansana Contého, který vládl v zemi od roku 1984. Státní pohřeb je plánován na pátek.

Do čela Národní rady pro demokracii a rozvoj, která má 32 členů - 26 zástupců v ní má armáda, zbytek jsou civilisté - se postavil kapitán Moussa Camara. Rada má podle něho připravit uspořádání prezidentských voleb, které se budou konat do dvou let, po které si rada udrží moc. Původně Moussa Camara prohlásil, že prezidentské volby budou vypsány za dva měsíce. Bude jmenován jak prezident, tak premiér, kteří budou zastávat své úřady pouze dočasně, dodal bez dalších podrobností Moussa Camara.

"Národní rada pro demokracii a rozvoj nemá žádné ambice zůstat u moci. Jsme zde, abychom prosadili zorganizování věrohodných a transparentních prezidentských voleb ke konci roku 2010," zdůraznil Moussa Camara v rozhlasovém projevu. Upozornil, že "rada informuje obyvatelstvo, že v celé zemi byl ode dneška vyhlášen zákaz vycházení, a to od 20:00 do 06:00 hod."

V zemi je zatím klid 

Státní rozhlas je v rukách povstalců od úterý, kdy se také v ulicích Konakry objevily první tanky. V následujících hodinách se počet tanků a obrněných vozidel vyzbrojených raketomety podle pozorovatelů výrazně zvýšil, k bojům ale nedochází.

Moussa Camara varoval, že jeho jednotky zasáhnou, pokud se potvrdí zprávy, že do země přicházejí z popudu zřejmě svržené vlády zahraniční žoldnéři.

Z dostupných zpráv stále není jasné, zda se pokus o vojenský převrat zdařil, představitelé stávající moci tvrdí, že mají situaci pod kontrolou. Premiér Ahmed Tidiane Souaré označil zprávy o žoldnéřích za výmysly idiotů a ujistil, že vláda zůstává v úřadu. Šéf armádních sil generál Diarra Camara vyjádřil přesvědčení, že vojáci, kteří se převratu účastní, jsou v menšině.

Podle guinejské ústavy by se měl moci dočasně ujmout předseda Národního shromáždění Aboubacar Somparé. Ten francouzské televizi také sdělil, že podle jeho názoru stojí za pokusem o převrat pouze část armádních jednotek. Povstalci ale platnost ústavy pozastavili.