Jednání ruského prezidenta Medvedeva s ruským premiérem PutinemRusko zablokovalo návrh na další působení mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Gruzii. Příslušníci výsadku se začnou z Gruzie stahovat 1. ledna. Jednání o misi budou obnovena v lednu. V pondělí o tom informují světové agentury.
 
Zástupci členských států OBSE v pondělí uvedli, že se tento spor do 31. prosince, kdy mandát mise v Gruzii končí, nepodaří vyřešit. Jednání proto budou pokračovat už v době, kdy se mezinárodní pozorovatelé budou z této země stahovat.

Čtěte také


OBSE misi v Gruzii zřídila v 90. letech. Jejím úkolem je hledat mírové řešení napětí mezi Gruzií a odštěpeneckou Jižní Osetií. Tbilisi se nad touto oblastí v létě pokusilo obnovit kontrolu. Jižní Osetie, stejně jako další separatistická oblast Abcházie, se těší ruské podpoře. Ruští vojáci letos v srpnu vytlačili gruzínské síly z Jižní Osetie a pak vpadli i do gruzínského vnitrozemí. Abcházii a Jižní Osetii Moskva vzápětí uznala jako nezávislé státy.