karel-schwarzenberg-portret192.jpgFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy se v Evropském parlamentu opřel do českého prezidenta Václava Klause. Vyčetl mu, že na veřejných budovách v ČR nejsou vyvěšeny vlajky Evropské unie a také znovu zmínil jeho nedávné jednání s delegací europoslanců.

"Byli jsme raněni, když jsme viděli, že evropské vlajky nejsou na všech veřejných budovách v České republice," prohlásil Sarkozy.

Unijní vlajku odmítá na Pražský hrad vyvěsit právě Klaus, přestože Česko na Nový rok od Francie převezme předsednictví EU.

Vondra k Sarkozymu: Neměřme úspěšnost předsednictví počtem vlajek

Proti Sarkozyho kritice se postavil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten prohlásil, že i když by si valná část obyvatelstva přála, aby vlajka na Hradě vlála, je na prezidentovi, jakou tam vyvěsí. "Nepřísluší jiné hlavě státu, aby kvůli tomu našeho prezidenta kritizoval," řekl ministr.

Do diskuse se zapojil také vicepremiér Alexandr Vondra, který na tiskové konferenci k českému předsednictví EU v úterý odpoledne řekl, že se bude snažit, aby vlajka EU byla na většině veřejných budov v Česku. Úspěšnost českého předsednictví by ale neměla být měřena počtem vyvěšených vlajek, reagoval Vondra na výtky Sarkozyho. 

Čtěte více: Sarkozyho projev v Evropském parlamentu

Odmítavě na Sarkozyho výtku reagoval i prezidentův mluvčí Radim Ochvat. "Pražský hrad je symbolem české státnosti, českého státu, ne Evropské unie. Není důvod, proč tyto historické tradice měnit," řekl.

Nicolas SarkozyČlen delegace a šéf frakce Zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit jako člen delegace europoslanců Klausovi přinesl vlajku EU a vyměnil si s ním několik ostrých slov. Zastání se mu dostalo u šéfa parlamentu Hanse Gerta-Pötteringa i u Sarkozyho.

"Takto se nejedná s předsedy Evropského parlamentu, ať už je jeho (Klausova) politická angažovanost jakákoliv," řekl francouzský prezident na adresu českého protějšku. "Takto se nejedná se symboly Evropské unie," dodal.

Sarkozy o finanční krizi

Chvála Topolánka

Naopak vstřícně se Sarkozy během úterního vystoupení v Evropském parlamentu na závěr francouzského předsednictví vyjádřil na adresu české vlády. Prohlásil, že Evropa bude v dobrých rukou během českého předsednictví, které povede premiér Mirek Topolánek.

"Topolánek ve velmi odvážném prohlášení řekl, že navrhne ratifikovat Lisabonskou smlouvu," řekl.

Čtěte také o Lisabonské smlouvě

Václavu Klausovi poslal francouzský prezident vzkaz, že unie se nechystá zničit národní státy, jak se Klaus obává.

 "Nevytvoříme Evropu proti vůli států, to je jasné. Evropa se skládá z národů, národy nejsou nepřátelé Evropy," řekl.