povstalci_cernosi_192x128.jpgPovstalecká Armáda božího odporu přišla o svojí hlavní základnu. Oznámily to vojenské jednotky z Ugandy, Konga a jihu Súdánu, které zahájily společný útok proti ugandským vzbouřencům na severovýchodě Konga.

Informaci přinesly agentury Reuters a DPA.

Armáda božího odporu (LRA) pod vedením Josepha Konyho vede v regionu již přes 20 let krvavou občanskou válku.

Přes počáteční úspěch v současném vojenském tažení nebude podle expertů rychlé vítězství snadné. Rebelové z LRA se totiž v regionu velmi dobře orientují a díky guerillové taktice je nesnadné proti nim bojovat.

Čtěte také

Armáda božího odporu vede proti ugandské vládě jednu z nejdelších afrických guerillových válek. Odhaduje se, že během 22 let konfliktu zahynuly desetitisíce civilistů a kolem dvou milionů lidí muselo opustit své domovy.

Krvavý konflikt

Ugandští povstalci jsou nechvalně proslulí zvěrstvy, jichž se dopouštějí na civilistech, a hromadným nasazením dětských vojáků. V posledních měsících opakovaně napadali vesnice v severovýchodním Kongu a jižním Súdánu. Při těchto útocích zabili desítky lidí a unesli stovky dětí a mladistvých.

Mezinárodní trestní soud (ICC) se sídlem v Haagu již dříve vydal zatykač na Konyho a několik dalších vůdců Armády božího odporu. Jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.