Svycarsko_vlajka_bankyŠvýcarsko vstupuje do takzvaného schengenského prostoru. V praxi to znamená, že otevře své pozemní hraniční přechody na hranicích se zeměmi EU. Na letištích pak má Švýcarsko kontroly zrušit od 29. března 2009.

Zjednoduší se tak cesty tisícům turistům směřujících do země především v zimě za lyžováním, opatření usnadní i tranzit přes Alpy lidem cestujícím do Itálie, Francie nebo Španělska.

Na hranicích však nadále zůstává celní odbavení, protože Švýcarsko nebude ani poté členem Evropské celní unie.

Švýcarsko není členem EU, ačkoli je jejími členskými zeměmi zcela obklopeno, ale úzce s unií v mnoha ohledech spolupracuje. Myšlenka do ní vstoupit nenašla zatím v zemi dostatečnou podporu. Vstup do schengenského systému si Švýcaři odsouhlasili v referendu v roce 2005. Od té doby vláda v Bernu s unií vyjednávala.

Čtěte také

Švýcarské orgány si přály, aby se integrace do Schengenu uskutečnila ještě před Vánocemi. Další referendum o volném pohybu osob se má ve Švýcarsku konat v únoru 2009.

Schengenský systém odboural vnitřní hranice mezi členy a přenesl veškeré vstupní kontroly na vnější hranice společenství. K schengenskému prostoru se připojily všechny země EU s výjimkou Británie, Irska, Kypru, Bulharska a Rumunska.

Česko do Schengenu vstoupilo loni, stejně jako jeho východní sousedi. O připojení k Schengenu jedná také Lichtenštejnsko.