Před summitem Evropské unie, který vypukne ve čtvrtek odpoledne v Bruselu, se vyostřují názory ohledně irských požadavků a lisabonské smlouvy. Nelibostí nad nimi se netají Česká republika, u níž je osud klíčového dokumentu - podobně jako v Irsku - nejistý.
Podle českého zástupce v Bruselu Mirka Topolánka, který ve čtvrtek dopoledne hovořil s novináři, je nemožné, aby si Irové ponechali svého eurokomisaře, pokud přistoupí na lisabonskou dohodu, tak jak si kladou ve svých podmínkách.
V takovém případě by podle českého premiéra musely získat eurokomisaře všechny členské státy.
Vyhoví EU Irsku?
Topolánek tím naznačil, že za současné situace není možné Irsku vyjít vstříc. Pokud by Irové trvali na svém komisaři, požadovali by ho také Češi, což by se podle českého premiéra vylučovalo s jednou nejdůležitějších reforem smlouvy.
Současné smlouvy, které platí až do do doby, kdy kontroverzní dokument případně vstoupí v platnost, počítají s tím, že se počet komisařů v další komisi sníží.
Návrh závěrů začínající summitu teď ale naznačuje, že v případě přijetí Lisabonu by mohla unie skutečně podniknout kroky, o nichž mluví Mirek Topolánek.
Z konceptů summitu totiž plyne, že komise by mohla pokračovat ve složení, za kterého bude mít každá země jednoho svého zástupce.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist