Benátky zalila třicetiletá voda. Italské Benátky, sužované nejvyšší vodou za uplynulých 20 let, lákají turisty na "přílivové balíčky". Ty zahrnují slevy na hotelové ubytování a bezplatné zapůjčení holínek, píše list The Daily Telegraph.

V prvních prosincových dnech se ocitly téměř všechny ulice ve městě na laguně, zejména turistické centrum kolem slavného náměstí svatého Marka, pod vodou. V pondělí dosáhla vysoká voda rekordu za posledních 22 let a moře se vzedmulo o 156 centimetrů nad normál.

Zaplaveno bylo 98 procent území historického města a vodní živel odradil od návštěvy mnoho zahraničních turistů. Na náměstí svatého Marka se lidé brodili po pás ve vodě. To se ocitá pod vodou vždy, když voda stoupne nad 80 centimetrů.

Čtěte souvislosti

Benátské hotely zaznamenaly už více než tisícovku zrušených rezervací a obávají se, že další budou následovat. Teď se ale město rozhodlo, že z vysoké vody udělá atrakci.

"Budeme dávat turistům holínky, aby se mohli brouzdat vodou a fotografovat," prohlásil šéf benátského sdružení hoteliérů Franco Maschiello. "Hodláme nabízet balíčky, v nichž budou vysoké gumové boty, bezplatný vstup do muzeí a slevy na hotelové ubytování. Budou se pak moci doma chlubit, že tenhle úžasný jev viděli na vlastní oči."

Hotely už výrazně zlevnily, řekl Maschiello. Dvoulůžkový pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu, který by na vrcholu sezony stál 600 eur (15.400 korun), teď stojí čtvrtinu.

Třicetiletá voda v italských Benátkách, moře zalilo i náměstí.

Turisté si myslí, že tudy přešla tsunami 

Zpravodajství médií vyvolává dojem, že v Benátkách se nedá existovat. "Turisté nechápou, že vysoká voda trvá několik málo hodin a pak opadne," vysvětluje Maschiello. "Mají pocit, že Benátky zasáhla vlna tsunami, že je to katastrofa."

Městská rada se rozhodla založit fond pro výjimečnou situaci ve výši milionu eur, z něhož bude poskytnuta pomoc majitelům obchodů a domů, hotelům a řemeslníkům na vyčištění objektů od následku záplav a k uhrazení škod.

Nejhorší vysoká voda v moderních dějinách Benátek se datuje ke 4. listopadu 1966, kdy město zalila voda až do výšky 194 centimetrů. Ve stejné době byly pod vodou i další části Itálie, kterou tehdy poznamenaly katastrofální záplavy.

Projekt Mojžíš: Záplava se Benátkám vyhne

Letošní vzedmutí moře oživilo diskuse o projektu Mojžíš, který je založen na systému 78 mobilních přehrad vedoucích v délce dvou kilometrů napříč benátskou lagunou. Ty by za normální hladiny moře zůstávaly otevřené, v případě vzedmuté vody by se však uzavřely, a zabránily tak průniku vody do Benátek a jejich zaplavení, jak se to děje dosud. Projekt je ve výstavbě od roku 2003 a měl by být dokončen v roce 2012.

Benátky se jen v období 1992 až 2002 ocitly pod vodou více než padesátkrát. Měření prokázala, že se celé město ve 20. století propadlo o 23 centimetrů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist