Kdo skutečně stojí za teroristickými útoky v Mumbaji? Tato otázka trápí jak indické bezpečnostní služby, tak západní média. K sérii atentátů se přihlásila doposud neznámá skupina Dekánští mudžahedíni. Protože se tento název objevil poprvé, množí se diskuse o tom, kdo skutečně za útoky stojí.
Kdo jsou Dekánští mudžahedíni a kdo za nimi stojí?
Podle svědectví, která přinesla agentura Reuters, pocházeli někteří z útočníků zřejmě z jižní Asie a hovořili jazyky hindštinou a jazykem urdu. To by znamenalo, že se jedná o členy indické organizace, nikoli zahraniční bojovníky.K útokům, které za sebou nechaly zatím 101 mrtvých a 314 zraněných, se přihlásili Dekánští mudžahedíni, toto jméno se však objevilo zcela poprvé. Podle odborníků je proto možné, že ve skutečnosti jsou ozbrojenci napojeni na větší organizaci Indických mudžahedínů.
Podle názvu - Dekán je oblast na jihu Indie - by mohlo jít o tamní odbočku tohoto "mateřského" hnutí. Indičtí mudžahedíni se v minulosti přihlásili k několika atentátům na civilní cíle. Indické úřady je viní téměř ze všech bombových útoků v Indii za poslední dva roky, včetně těch v roce 2006, které usmrtily v mumbajské hromadné dopravě 187 lidí.
Také oni však mají své "nadřízené" - podle indické policie patří pod zakázané Studentské islámské hnutí (SIMI), které využívá spojenectví s radikálními skupinami v sousedním Pákistánu a Bangladéši. Zejména v Pákistánu procházejí ozbrojenci SIMI školením a získávají tam i logistické a finanční zázemí.
Spojení mezi posledními útoky a Indickými mudžahedíny nasvědčuje i propracovanost a koordinace, která provázela i předchozí násilné akce v minulosti. Podle agentury Reuters navíc v květnu organizace varovala indickou vládu před útoky na turistické cíle v případě, že nepřestane podporovat Spojené státy a jejich mezinárodní politiku.
Varování bylo zasláno e-mailem indickým úřadům. Uvádí se v něm rovněž, že organizace se hlásí k útokům v turistickém městě Džaipur, při němž zahynulo 63 lidí.
Co bylo motivem útoků?
Podle některých odborníků, které cituje agentura AP, měla celá akce v Mumbaji odvrátit pozornost od současné ofenzivy spojeneckých jednotek proti Tálibánu a al-Káidě na pákistánsko-afghánské hranici.Za sérií atentátů by podle některých expertů mohly stát i pákistánské tajné služby, jejichž část se snaží destabilizovat situaci v sousední Indii právě Indických mudžahedínů. Mezi Pákistánem a Indií probíhá tradiční spor o oblast Kašmíru.
Britský deník The Guardian uvedl další možnou verzi, podle níž souvisí útoky v Mumbaji s nedávnými událostmi v Pákistánu, při nichž teroristé podnikli masivní bombový útok na hotel Marriott v pákistánském Islámábádu. Odborníci, které Guardian oslovil, navíc upozorňují, že poslední atentáty v Mumbaji vykazují znaky práce islámských radikálů, kteří se běžně hlásí k al-Káidě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist