Životní sen by se v úterý mohl splnit původním eskymáckým obyvatelům Grónska. V referendu totiž budou rozhodovat o větší nezávislosti na Dánsku.
Pokud tak rozhodnou, mohli by Gróňané převzít kontrolu nad dalšími klíčovými oblastmi jako je soudnictví, policie, vězeňství a přírodní zdroje. Stalo by se tak v den grónského státního svátku, 21. června 2009.
Nad touto sféru dosud dohlíželo "nadřazené" Dánské království.
Zmíněná opatření vyplývají pro Grónsko z nového zákona o širší samosprávě, který by zakotvil také možnost definitivě se od Dánska odtrhnout.
Podívejte se, o čem se v úterý také hlasuje.
Zákon rovněž uznává grónský národ v rámci mezinárodního práva, a grónštině by se jí dostalo statusu oficiálního jazyka užívaného na úřadech vedle dánštiny.
Jak poznamenává dostupný tisk, případný podobný přechod k nezávislosti by byl na tomto ostrově provázen řadou často pomíjených překážek.
"Radíme voličům, aby v úterý 25. udělali křížek v kolonce ANO. Ale čiňte tak s rozmyslem!," vyzval v pondělí v dánském vydání jeden ze dvou hlavních deníků vycházejících v Grónsku, list Sermitsiaq.
"Hlasujte pro, ale nepodporujte tím nereálná prohlášení předsedy grónské vlády Hanse Enoksena, že za 12 let, až on oslaví pětašedesáté narozeniny, bude již Grónsko zcela samostatné, či přehnané požadavky šéfa odborářů Jesse G. Berthelsense, který chce nezávislý grónský stát už v roce 2012," píše se dál ve výzvě.
Deník v zápětí upozorňuje na to, že řada oblastí, kterým doteď vládlo Dánsko, nyní nefunguje.
Bez Dánska? (Ne)připraveni...
Ostrov má mimo jiné velké problémy s alkoholismem obyvatel, řada doktorů přitom pochází z Dánska a v případě jejich odlivu by se tak Grónsko mohlo potýkat s jejich vážným nedostatkem.
Ostrovní země navíc nemá k dispozici příslušné vysoké školy, které by vychovávaly kvalifikované pracovníky. Většina obyvatel je zvyklá živit se rybolovem.
Taková situace ale panuje i na dalších, řídících místech v zemi.
Samostatnost zkomplikují i současné výhody
Fungování důležitých orgánů a administrativy navíc závisí na přísunu financí. Podle grónských listů však Grónsku hrozí, že se ocitne bez štědrých dotací z Dánska (až 12 miliard ročně), pokud začne vydělávat na vlastní těžbě nerostů.
Cesta k samostatnosti by mohla být zkomplikovaná také ztrátou "neviditelných" výhod, kterých se dnes obyvatelům Grónska dostává díky Kodani.
V současnosti například dánská vláda poskytuje Gróňanům internet v knihovnách zdarma, široký sortiment zboží v supermarketech, ale i třeba mobilních telefonů a mobilní síť.
O čem se bude v úterý také hlasovat
O čem se bude v úterý také hlasovat
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist