Petra BenešováReportérky HN Petra Benešová a Zuzana Šmajlerová zkoumaly, čím si zasloužila rochesterská nemocnice Mayo Clinic pověst jedné z nejlepších světových univerzitních nemocnic a co a jak se na ní učí čeští lékaři.


Klinika Mayo v minnesotském RochesteruČeský vědec z Mayo Clinic: Transplantace orgánů od zvířat je jediná možnost

Michal Vlašín je jedním z českých vědců, kteří se na Mayo Clinic účastní špičkového výzkumu speciálních transplantací orgánů. „Jsem tu jen na čas, ale i za tak krátkou dobu se zde naučím věci, které jen tak v životě nezískáte,“ říká jednačtyřicetiletý chirurg, který v Česku pracuje na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Do minnesotského Rochesteru si odskočil na rok a ve stejném výzkumu chce pokračovat i v Brně.


Farma při nemocnici Mayo Clinic, modifikovaná prasatZpráva z Mayo Clinic: V lidském těle bude bít prasečí srdce

Malou místnost bez oken ozařuje jen umělé světlo. Na kraji leží spokojeně velká prasnice, kolem se batolí selata. Do vzhledu klasického vepřína má však místnost hodně daleko.  „Vítejte na farmě geneticky modifikovaných prasat. Právě obědvají,“ ukazuje sympatická Sarah na monitor, který sleduje on – line zvířata uvnitř místností.


 

mayo-hlavni-vchod__117x72_.jpgČeští lékaři v nejlepší nemocnici světa

Mayo Clinic je americká nemocnice, která patří k nejlepším na světě. Spojuje špičkový výzkum s novými metodami léčby pacientů a neustálým vzděláváním lékařů. Spolupracuje na mnohamilionových výzkumech s firmami jako je IBM, či Johnson and Johnson.Působí na ní také skupina českých lékařů. Přečtěte si, jaká je jejich práce v naší reportáži.

 


 

mayo-dietologie__117x72_.jpgFotoreportáž č. 1: Byli jsme uvnitř nejlepší nemocnice

Sály nabité nejmodernější technikou, lékařské pokoje jako v hotelu, chodby s obrazy od Andyho Warhola, historická knihova. Podívejte se na snímky Zuzany Šmajlerové, které se pohybovala útrobami nemocnice Mayo Clinic.


mayo-operace1.bmp_550x367_.jpgFotoreportáž č. 2. Operace srdce

Reportérky Hospodářských novin se mohly osobně přesvědčit, jak to vypadá, když tamní lékaři mají za úkol operovat srdce pacienta. Pro znalce: šlo o invazivní léčbu srdeční arytmie, poruchy srdečního rytmu. Jméno pacienta nemocnice zásadně nesděluje, proto se ho nedozvěděly ani naše novinářky.


mayo-knihovna__117x72_.jpgKdyž přiletí královská rodina k doktorovi 

Když dosedla na příletovou runway v Rochesteru v americké Minnesotě dvě obrovská jumba ze Saúdské Arábie, nikdo z pracovníků letiště kupodivu nespustil poplach. Naopak se zaujetím sledovali, jak z letadel vystupuje celá královská rodina, která se jednou za rok přijede léčit do nejlepší nemocnice světa - Mayo Clinic.

 


 

mayo-cesi__117x72_.jpgČeský biomedik na Mayo Clinic: Narodila se mi tady dcera 

Na prestižní americké nemocnici Mayo Clinic strávil biomedik Pavel Leinveber téměř tři roky. Pracovat v týmu nejlepších vědců světa je podle něj nezapomenutelná zkušenost. "Tahle zkušenost mi dala moc. Získal jsem plno kamarádů, ale i kontaktů na lidi, kteří v medicínské vědě něco znamenají."