Český prezident Václav Klaus.Když se v úterý večer prezident Václav Klaus v Dublinu sešel s lídrem irských euroskeptiků a odpůrců Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym, vstoupil na dost ošidnou půdu.

Na soukromé večeři v hotelu Shelbourne totiž Klaus podpořil Ganleyho hnutí Libertas před červnovými volbami do Evropského parlamentu, což Irové označili za "bezprecedentní zasahování do irských záležitostí během státní návštěvy". Informoval o tom deník Irish Examiner.

Setkání ve středu kritizoval irský ministr zahraničí Micheál Martin, který podle agentury AP citované ČTK označil některé Klausovy názory na téma EU jako "absurdní, povrchní a falešné". List Irish Times cituje Martina ve smyslu, že Klausova vyjádření byla "nemístná", ale že mnohé názory českého prezidenta jsou známé jako kontroverzní.

"Licoměrnost tohoto typu já neberu, je to následný výrok, který irský ministr zahraničí neumí říci do očí," řekl Klaus v České televizi.

Přečtěte si o přípravách návštěvy i slavnostní večeře

Podle Irish Examiner Klaus riskuje "ohromnou diplomatickou roztržku". Šéf irské diplomacie připustil, že jakákoli hlava státu může i při státní návštěvě povečeřet se soukromými osobami, její poznámky by ale neměly být jasně politické, jak tomu bylo u Klause.

Jedna z opozičních stran v reakci na Klausovo vystupování dokonce vyzvala irské ministerstvo zahraničí, aby proti "nevhodnému chování" českého prezidenta podalo stížnost, píše deník The Irish Times.

Přečtěte si podrobnosti o Klausově cestě

Klaus přirovnal Ganleyho k českým disidentům, bojujícím s komunismem.

"Vždy nás potěšilo, když během komunistické éry přijel některý západní politik a navštívil naše disidenty. Já se tu setkávám s panem Ganleym stejným způsobem," konstatoval český prezident.

"Obávám se, že svobodu a demokracii podepsání Lisabonské smlouvy neposílí," dodal.

blog.ihned.cz