Jméno "nového" nejmocnějšího muže planety už je jasné. Demokrat Barack Obama zvítězil hned v několika klíčových státech a zajistil si tak dostatečný náskok nad svým republikánským rivalem Johnem McCainem. Stoupenci Obamy slaví, celé Spojené státy jsou na nohou. V čele USA stane poprvé v historii kandidát tmavé pleti.

mapa-usa-banner.jpg

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
20:58
18:00 Volí celá Amerika

Volební místnosti otevřel kolem šesté hodiny večerní našeho času také poslední stát Havaj. Prezidenta USA volí od této chvíle celé Spojené státy. Svůj hlas během odpoledne odvolili i prezidentští kandidáti John McCain a Barack Obama i jejich kandidáti na viceprezidenty.

mapa-usa-banner.jpg

21:18
20:40 Optimismus mezi demokraty

Svůj hlas odevzdali v New Yorku také manželé Clintonovi, kteří vyzvali voliče, aby šli podpořit Obamu. "Těším se na spolupráci s Obamou," řekla novinářům Clintonová, někdejší konkurentka demokratického kandidáta na prezidenta v primárkách.

 

Demokraté začínají být pomalu optimističtí. Průzkumy zatím nasvědčují tomu, že by se jim v letošních historických volbách mohlo podařit zvrátit několikaletý neúspěch v prezidentských volbách. Posledním demokratickým kandidátem, který se probojoval až do Bílého domu, byl před 12 lety Bill Clinton. Pokud jde o dlouhodobější perspektivu, republikáni měli od roku 1960 v Bílém domě svého kandidáta už pětkrát, zatímco demokrat stanul za stejnou dobu v čele USA jen dvakrát.

21:33
21:34 McCain se nevzdává

Optimismus neztrácí ani republikáni a jejich kandidát John McCain, který vyrazil na shromáždění do státu Colorado. "Jsem předsvědčen, že vítězíme," uvedl McCain a vyzval všechny voliče, aby šli volit. To se mu podle dosavadních odhadů "podařilo". Voličská účast je rekordní, podle informací televizní stanice CBS se k volbám vypravili také obyvatelé částí, v nichž se kandidáti ani neobtěžovali vést prezidentskou kampaň. Ve vítězství republikánů nadále doufá Sarah Palinová, která odpoledne z Aljašky vzkázala národu, že se snad ráno vzbudí jako prvni viceprezidentka USA.  

21:49
21:49 Volby potěšily trh, Wall Street roste

Volební den podpořil americké akciové trhy. Úterý otevřela burza na Wall Street růstem, který během dne výrazně pokračoval. Index Dow Jones nakonec posílil o 3,28 procenta, index Standard & Poor's 500 ukončil s růstem o 4,08 procentního bodu. Podrobnosti si přečtěte ZDE.

22:34
21:55 Fidel pro Obamu

K prezidentským volbám v USA se množí reakce z celého světa. V úterním tisku se k nim vyjádřil také někdejší kubánský vůdce Fidel Castro. Ten označil demokrata Baracka Obamu za inteligentnějšího než "starého válkychtivého" republikána Johna McCaina. Podle Fidela Castra se Obama vystavuje velkému riziku v zemi, kde může extrémista legálně získat moderní zbraň na každém rohu.

23:12
23:12 Jak si stojí kandidáti?
První odhady voleb budou zveřejněny za 50 minut. Jméno nového prezidenta by mohlo být známo už okolo třetí hodiny ranní.
23:33
23:33 CNN: Koho zajímá Irák, volil Obamu
Podle zpravodajské stanice CNN se ukázalo, že voliči, kteří si vybírali kandidáta podle toho, jak se staví ve válce k Iráku, dali hlasy Baracku Obamovi. Podle prvních odhadů jich bylo 63 procent. CNN zároveň uvedla, že hlavním tématem letošních voleb v USA je ekonomika.
23:55
23:55 Klíčové téma? Ekonomika

Předvolební spekulace napovídaly, že voliče bude zajímat nejvíce ekonomika, a to se potvrdilo. Podle CNN šest z deseti voličů potvrdilo, že ekonomika byla tématem, které je u kandidátů nejvíce "dráždilo". Z předběžných výsledků (tzv. exit polls) dále vyplynulo, že devět z deseti Američanů se domnívá, že ekonomika je ve špatném stavu.

Jak fungují tzv. exit polls?

Jde o průzkum mezi voliči, kteří jsou dotazováni při odchodu z volebních místností. Skrutátoři po celých Spojených státech budou sbírat informace u 1300 volebních místností. Průzkum zahrnuje i odpovědi těch voličů, kteří se rozhodli hlasovat v předstihu.

Výstupy takového průzkumu pomáhají odhadnout výsledek voleb. Kromě informace o tom, pro kterého kandidáta hlasoval, zjistí i jeho věk, rasu, pohlaví a další údaje, které slouží k určení výsledků hlasování v jednotlivých demografických skupinách.

Zhruba polovina dotázaných se odmítne průzkumu zúčastnit.

00:32
00:32 První volební místnosti uzavřeny
Ze dvou států, které uzavřely volební místnosti, přicházejí první výsledky, tzv. exit polls. V Kentucky zvítězil republikánských kandidát John McCain, pro něhož se vyslovilo 63 procent voličů. Pro Obamu volilo 36 procent. V Indianě, která je tzv. klíčovým státem, zatím vítězí demokrat Barack Obama, pro něhož se vyslovilo 55 procent voličů. McCainovi bylo připsáno 44 procent zatím sečtených hlasů. Obama také získal Vermont.
00:35
00:35 Bohatí volili Obamu
Podle zpravodajství televize CNN se lidé s ročním příjmem vyšším než 100 tisíc dolarů přiklonili v prezidentských volbách k demokratickému kandidátovi. 52 procent bohatých Američanů, kteří se zúčastnili průzkumu před volebními místnostmi, se vyslovilo pro Obamu, 47 procent pro McCaina.
01:14
01:14 Začíná sčítání hlasů v klíčových státech
V celkem sedmi státech už se uzavřely volební místnosti a začíná sčítání hlasů. Spojené státy nyní s napětím čekají na první odhady výsledků prezidentských voleb. Zatím jsou k dispozici pouze velmi hrubé výsledky z několika málo procent sečtených hlasů a zdá se, že pozice republikánů i demokratů jsou vyrovnané. Voliči už nemohou hlasovat v Indianě, Kentucky, na většině území Floridy, v Georgii, Jižní a Severní Karolíně, Vermontu a Virginii. Nejsledovanější teď budou výsledky právě v klíčových státech Indianě, Floridě, Severní Karolíně a Virginii.
01:38
01:38 První čísla z ostře sledovaných států
Na Floridě je zatím sečtena desetina hlasů, náskokem 16 procentních bodů podle nich vede Obama se ziskem 58 procent nad McCainem, kterému připisují 42 procent. Ve Virginii, dalším z klíčových států je situace opačná, 57:43 procentům vede McCain, sečteno je ale zatím 8 procent hlasů. Ve třetím z ostře sledovaných států, který už uzavřel volební místnosti, Indianě, je souboj vyrovnaný: 50:49 zatím ve prospěch McCaina, sečtena je čtvrtina hlasů.
02:13
02:10 Obama získává Pensylvánii

Jak uvedla agentura Reuters, americká média přisuzují Baracku Obamovi vítězství v Pennsylvánii, v jediném demokratickém státě, v němž republikán John McCain vedl svou kampaň. Pensylvánie hraje ve volbách tradičně velkou roli, má 21 volitelů. Vedle Pensylvánie získá Obama podle televizních projekcí také státy New Jersey, Connecticut, Illinois, Massachussetts či Maine.

02:29
02:29 Brzký optimismus?
Sčítání ještě není zdaleka u konce, ale některá americká i britská média mají velmi optimistické předpovědi pro Baracka obamu. Značně se ovšem liší. Zatímco předpovědi CNN zatím přirkly 81 volitelů Obamovi a 34 volitelů McCainovi, BBC připsala Obamovi 103 volitelů a McCainovi jich prozatím slibuje pouhých 49. Vítěz potřebuje získat 270 volitelských hlasů.
03:01
03:01: Zavírají se další volební místnosti
Státy Colorado, Kansas, Arizona, Lousiana, Michigan, Minnesota, Nebraska, Nové Mexico, Rhode Island, Jižní Dakota, Wisconsis, Wyoming a Texas zavřely své volební místnosti. Klíčovými státy jsou přitom Colorado s 9 voliteli a Nové Mexiko, která má 5 volitelů. Barack Obama přitom podle CNN získal volitele těchto států: New York, Michigan (17 volitelů), Minnesota (10 volitelů), Wisconsin (10 volitelů) a Rhode Island (4 volitele). Tyto státy však nejsou velkým překvapením.
03:43
03:43 Obama vyhrál další bitvu

Podle odhadů amerických médií zvítězil v Obama v dalším klíčovém státě. V Ohiu je zatím sečtena asi pětina hlasů a demokratický kandidát vítězí nad republikánem McCainem o devět procent poměrem 54:45. Od roku 1960 volil stát Ohio vždy pro kandidáta, který se nakonec stal prezidentem. Jinak tomu nebylo ani v posledních dvou volbách, v nichž nakonec volitelé hlasovali pro Bushe.

03:51
03:51 Ohio a Pensylvánie otevírají cestu k prezidentskému křeslu

Asi tři hodiny po uzavření prvních volebních místností se favorizovaný Obama podle odhadů amerických médií ujal vedení nad republikánem McCainem v celkem 16 státech i v americké metropoli Washingtonu. McCain podle stejných projekcí zatím zvítězil v 7 státech.

Podle odhadů založených na průzkumech exit polls Obama získal Pensylvánii a v Ohio, dva státy klíčové pro cestu do Bílého domu.

03:58
03:58 Demokraté obhájili Senát

O svoji většinu v Senátu se podle odhadů výsledků voleb demokrati obávat nemusejí. Hlasování o senátorských křeslech je součástí amerického volebního úterý. Průběžné výsledky zatím přisuzují demokratům 52 míst a republikánům 35. V dosavadním Senátu byl poměr sil 51:49 ve prospěch demokratů. Pokud by se demokratům podařilo získat k dosavadním 52 křeslům ještě dalších osm, dosáhli by většiny 60 senátorů, což by jim umožnilo účinnou obranu proti republikánským obstrukcím.

04:38
04:38 Obamu volí ženy, černoši a hispánci

Baracka Obamu, který se podle posledních průzkumů dostal ve volbách do vedení nad republikánem Johnem McCainem, volí z velké části ženy, Afroameričané a hispánci. Senátor McCain získal podporu více než poloviny bělošských voličů, kteří zatím odvolili.

Obamu volili téměř všichni voliči tmavé pleti a dvě třetiny hispánských voličů, kteří se zatím dostavili k volbám. Také více než polovina ženských voliček dala doposud hlas sedmačtyřicetiletému Obamovi.

04:41
04:41 Fanoušci Obamy už vyrazili slavit do ulic

I když ještě nezvítězil, příznivci demokrata Obamy už vyrazili do ulic, aby oslavili jeho vedení nad republikánem McCainem. Podívejte se na FOTOGALERII.

04:45
04:45 Výsledky v absolutních číslech

Složitý americký volební systém založený na delegátech přiděluje zisky v jednotlivých státech vítězi systémem všechno nebo nic. Proto už Obama nad svým rivalem McCainem získal solidní náskok. V absolutních číslech je nicméně jejich souboj velmi vyrovnaný. Zatím je sečtena třetina z celkového počtu hlasů a Obama vede nad McCainem jen o jedno procento poměrem 50:49. V číslech potom 25,4 milionu hlasů pro kandidáta demokratů, 24,5 pro republikána.

04:57
04:57 Další body pro Obamu: Virginie
Podle odhadů zvítězil Barack Obama také v dalším klíčovém státě - ve Virginii. Ta disponuje hlasy 13 volitelů a demokraté tam v prezidentských volbách nezvítězili od roku 1964. Přes devadesát procent hlasů už je ve Virginii sečteno, výsledky ale zůstávají velmi těsné. Přiklání se nicméně na stranu Obamy poměrem 51:49.
05:03
05:03 OBAMA PREZIDENTEM

Světová média v pět hodin středoevropského času vyhlásila demokrata Baracka Obamu 44. prezidentem Spojených států amerických. Teprve sedmačtyřicetiletý Obama se zapíše do dějin jako první americký prezident tmavé pleti.

05:25
05:25 Poražený McCain vystoupil v projevu

"Došel jsem na konec dlouhé cesty. Američané promluvili a řekli to jasně. Úspěch Baracka Obamy je historickým milníkem a já mu k němu gratuluji," řekl McCain v projevu, ve kterém uznal svoji prohru. Skupina jeho příznivců se nicméně s prohrou nechtěla smířit a na Obamovo jméno reagovala bučením.

"Amerika je země nekonečných možností. Senátor Obama dokázal skvělou věc a já jsem na něj hrdý. Navzdory tomu, že spolu v mnohém nesouhlasíme, rád bych mu dopomohl k tomu, aby vedl naši zemi dobře. Jakkoliv jsme odlišní, jsme oba Američané, vlastenci," pokračoval McCain.

"Bojovali jsme. Bojovali jsme, jak to jen šlo. Ale teď musíme složit zbraně. Zítra se musíme všichni spojit v zájmu budoucnosti Spojených států."

06:13
06:13 Obama: "Dnešek je odpovědí na vaše přání"

"Amerika je místem, kde je možné cokoliv," uvedl Obama svůj vítězný prezidentský projev. "Dnešek je odpovědí na vaše přání. Na přání, pro které se vyslovili lidé, kteří stáli fronty kolem škol, kolem úřadů, čekali několik hodin, aby mohli říct svůj názor a hlasovat."

"Tohle vítězství ale ve skutečnosti nepatří mě. Nikdy bych tu nestál, kdyby nebylo vás. A vás. A vás tam vzadu," oslovil Obama své příznivce. "Tohle vítězství se zrodilo v rukách pracujících lidí, kteří vydělávají málo a nemají čas si odpočinout. Vy všichni: toto je vaše vítězství. Udělali jste to sami pro sebe."

"McCain bojoval dlouho a tvrdě v této kampani. Ještě déle a ještě tvrději bojoval za naši zemi," vyjádřil Obama úctu ke svému rivalovi.

Budoucí prezident nezapomněl poděkovat své pravé ruce Joe Bidenovi a celé rodině. "Sasho a Malio," oslovil Obama své dcery, "díky i vám. Zasloužíte si to nové štěňátko, které s námi půjde do Bílého domu."

07:05
07:05 První gratulace přišly z Evropy

"Přijměte co nejsrdečnější gratulace ode mne i od všech Francouzů. Americký lid si tím, že si vás vybral, vybral změnu a směřování k optimismu," napsal v dnes zveřejněném dopise Obamovi francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten zároveň Obamu ujistil, že Francie i on sám budou Obamovu administrativu podporovat.

Obamovi pogratuloval též šéf Evropské komise José Manuel Barroso: "Nyní nastává čas, aby se USA a Evropa úžeji semkly," uvedl v gratulaci.

Sedmačtyřicetiletému senátorovi tmavé pleti, prvnímu na cestě do Bílého domu, popřál k vítězství mimo jiné i kanadský premiér Stephen Harper, mexický prezident Felipe Calderón či premiérka Nového Zélandu Helen Clarková.

08:33
08:33 Volby v číslech: Obama 52% vs. 47% McCain
V absolutních číslech, která ale v americkém volebním systému nejsou rozhodující, Obama porazil McCaina poměrem 52:47 procentům. Čísla ještě nejsou konečná, nicméně sečteno je téměř 90 procent hlasů. Obama zatím získal 59 949 966 hlasů a 53 804 835 hlasů po celých Spojených státech.
09:07
09:32
09:32 Gratuloval i Topolánek
Novému americkému prezidentovi poblahopřál i předseda vlády Mirek Topolánek. "Výsledek není žádným překvapením a na vztazích mezi ČR a USA se tím nic nemění." uvedl český premiér v prohlášení. Dodal, že se těší, že Obamu brzy uvítá v Praze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist