zakladna_afghanistan__192x128_.jpgPremiér Mirek Topolánek navštívil v úterý české vojáky v Afghánistánu. Příslušníkům českých a amerických speciálních jednotek tam udělil pamětní medaile Karla Kramáře, prvního předsedy československé vlády. ČTK o tom informovalo tiskové oddělení úřadu vlády. Topolánek přijel za vojáky v rámci oslav 90. výročí vzniku samostatného Československa.

 

Premiér navštívil předsunutou bojovou jednotku v Kandaháru. Jeho cesta byla podle mluvčí vlády Jany Bartošové plánována dlouho dopředu, ale z bezpečnostních důvodů byla utajovaná. Topolánek je zřejmě prvním vysokým představitelem státu, který tuto základnu navštívil. Setkání se konalo v neformálním duchu, premiér prý s vojáky diskutoval a poobědval s nimi.

 

Čtěte také

 

"Každý, kdo se nachází na této základně uprostřed afghánských hor a bojuje s jednotkami Talibanu, si zaslouží medaili," řekl premiér České televizi. Podle něj je příznačné, že medaili převzali kromě českých vojáků i Američané, neboť právě prezident Spojených států Woodrow Wilson se velkou měrou zasloužil o vznik Československa.

Zpět do ČR letí i nadporučík Krampla, kterého prý prezident vyznamená

V úterý večer se má premiér zúčastnit slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě, kde prezident Václav Klaus bude udělovat státní vyznamenání. Podle úřadu vlády s ním zpátky do Česka letí i nadporučík Tomáš Krampla, kterého údajně prezident vyznamená medailí za hrdinství.