Zápas Jordánsko-Palestina v JeruzaléměPodobná sláva provází snad jen propouštění vězňů z izraelských věznic, kdy se na hranicích palestinského Západního břehu Jordánu shromažďují stovky lidí.

Na nedělní přátelský fotbalový zápas s Jordánskem však přišly tisíce zvědavců. Někteří z nich věří, že se jedná o další krok směrem k vlastnímu plnohodnotnému státu.

Výhodu domácího prostředí zažil palestinský národní tým poprvé v historii. Doposud musel totiž kvůli bezpečnostním opatřením hrát na stadionech v Kataru či v Jordánsku a trénovat v Egyptě. I proto šlo v zápase, který skončil remízou 1:1 o víc, než o vítězství.

Čtěte více

Vidět zápas svého mužstva si zatím mohla dovolit jen malá skupina běžných Palestinců. Nový stadion na Západním břehu kousek od Jeruzaléma proto přilákal davy zvědavců.

"Doufám, že od dneška se vše změní a my budeme moci žít jako normální lidé," řekla agentuře AFP Hiám al-Wahwáhová.

Hráči žijící v pásmu Gazy, druhé části budoucího palestinského státu, často nemohou vůbec opustit domov, protože neobdrží povolení izraelských úřadů, Území Gazy bylo totiž Izraelem vyhlášeno "nepřátelským územím" po převzetí vlády hnutím Hamás v červnu 2007.

Fotbal sblížil i Hamás s Fatahem

Stalo se tak například při světové kvalifikaci v Singapuru, kam nedorazilo 18 členů palestinského týmu. Právě v Gaze je přitom hra nesmírně populární, podobně jako v okolních arabských státech.

Důvodem je i nízký věk tamních obyvatel, v pásmu Gazy je průměrné stáří 17 let. Fotbalisté ze Západního břehu zase musí absolvovat cestu přes síť kontrolních stanovišť izraelské armády, cestování do Gazy skrz území Izraele je zcela vyloučené.

Vedle izraelských opatření brání rozvoji palestinského fotbalu i nedostatečná infrastruktura. Palestinští fotbalisté doposud neměli k dispozici stadion splňující podmínky FIFA pro mezinárodní utkání. Země je členem mezinárodní federace od roku 1998 i přesto, že Palestinu neuznávají všechny státy OSN jako suverénní stát.

Čtěte více o izraelsko-palestinských jednáních

Nový stadion na okraji Jeruzaléma pro 6 tisíc lidí je jediným svého druhu na obou palestinských územích. "Ukazuje to, že jsme schopni hostit významnou sportovní událost i přes okupaci, v níž žijeme," řekl 50-letý Suleimán al-Zuhairí.

Zápas vyslal vzkaz pro další izraelsko-palestinská jednání, zároveň ale sjednotil palestinské politiky: Fotbalisty podpořili členové znesvářených hnutí Fatah a Hamás. Vše tedy nasvědčuje, že Palestincům nevadila remíza 1:1, v tomto zápase šlo o víc. 

Zápasu s Jordánskem se zúčastnil i prezident FIFA Joseph Blatter, palestinský premiér Salám Fayád, ale i francouzští a američtí diplomaté.

Zatímco Palestinci jsou novinkou nadšeni, pro Izrael by se mohlo jednat o nebezpečný precedens. Východní Jeruzalém by se totiž podle Palestinců měl stát jejich hlavním městem, Izraelci naopak trvají na jeho nedělitelnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist