potapeci-patrani__192x128_.jpgV chladném počasí a při teplotě vody přibližně osm stupňů Celsia sestoupili potápěči do Popradského, Štrbského a Velického plesa. Z jezer se jim nakonec podařilo vynést až 399 kilogramů odpadu, řekl ČTK jeden z organizátorů akce Pavol Kráľ.

"Plesa se nejvíc znečistí po zimní sezóně, jsou zamrzlá a turisté nechávají na ledu část odpadků," řekl Kráľ.

Čtěte také:

"Jdu na první vysokohorský ponor a hned v Tatrách, takže se velmi těším," řekl těsně před akcí Miroslav Pešina z Prahy. Český potápěč se dosud potápěl ve Středozemním a Rudém moři, možnosti potápění v Tatrách však neodolal.

Z vod Štrbského plesa vytáhli potápěči list historické pily, kterou se kdysi na jezeře řezal led. Železný předmět dopravili ke břehu pomocí ponořeného balonu, který ho nadlehčoval.

Potápěči vydrží ve studených jezerech asi 30 minut

Až 25 kilogramů nového restauračního zařízení objevili potápěči v Popradském plese. Zařízení po nálezu vrátili do blízké vysokohorské chaty; podle Krále ho do jezera pohodili vysokohorští turisté.

Pohyb ve studené vodě sice nemusí být příjemný, potápěči však mají ulehčenou orientaci. Voda je totiž v jezeře čistá, a tak je v ní vidět na vzdálenost několika metrů.

Potápěči v tatranských jezerech vydrží přibližně 30 minut. Před studenou vodou je postupně přestane chránit i silný neoprénový oblek. Pohyb v něm na břehu horského plesa navíc není jednoduchý, celá výstroj se dvěma kyslíkovými lahvemi totiž váží přibližně 50 kilogramů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist