Barack Obama a Joe instalatérJeho jméno vyslovili Barack Obama a John McCain v poslední volební debatě téměř třicetkrát. Samuel Joseph Wurzelbacher, jemuž se neřekne jinak než "Joe instalatér", se stal hrdinou kampaně díky původně nenápadnému rozhovoru s Obamou na téma daní.

Ve snaze zjistit, kdo Joe vlastně je, přišla americká média na leccos. Například na to, že nemá řádnou instalatérskou licenci.

Wurzelbacher, který žije sám se svým synem v Ohiu, nefiguruje podle amerického deníku Toledo Blade ve státním, ani místním registru instalatérů. Joe se brání, že pracuje jako zaměstnanec firmy, která licenci má. Podle místních zákonů však musí mít oprávnění každý instalatér, který tuto činnost vykonává. 

PŘEHLEDNĚ - Prezidentské volby v USA

Přesto je jeho telefon údajně neustále obsazený kvůli žádostem o rozhovor. Potvrdil to i sám John McCain, který se s Joem chce setkat. "Pravděpodobně se sejdeme. Slyšel jsem, že jeho linka je stále přetížená, ale rád bych s ním strávil nějaký čas," řekl republikánský kandidát televizi Fox News.

Deník Toledo Blade zjistil ale i důležitější informaci. Joe je podle místní volební komise registrovaný jako republikán. To by mohlo ovlivnit i hlasování některých nerozhodnutých voličů. Holohlavý instalatér se totiž stal "přes noc" symbolem střední třídy, o jejíž hlasy bojují demokraté i republikáni.

První rozhovor Baracka Obamy s Joem instalatérem

Joe se stal slavným díky rozhovoru s Obamou na jednom z volebních mítinků. Demokratický kandidát mu musel do detailu popisovat svoji daňovou politiku. Hlavním bodem jejich diskuse se staly Joeovy plány na odkoupení firmy, která má roční příjem přes 250 tisíc dolarů. Právě podnikatele přesahující tuto částku chce totiž Obama více danit.

Čtěte více

Instalatérů se zastala i Palinová

Rozhovor napadnul v následující prezidentské debatě John McCain, který Obamu kritizuje za plánované ohrožení drobných podnikatelů. "Takže vezmeme Joeovy peníze, dáme je senátoru Obamovi a necháme ho, aby šířil po kraji blahobyt," rýpl si ironicky McCain. "Proč chcete někomu zvedat daně právě teď?" zeptal se Obamy v souvislosti s nynější finanční krizí. "Potřebujeme povzbudit podnikání," dodal.

Obama pak zopakoval, že jeho návrhy počítají se snížením daní pro 95 procent Američanů a se zvýšením jen malé části občanů s vysokými příjmy. Přiblížit se k obyčejným lidem se díky "instalatérské" rétorice nesnaží jen oba prezidentští kandidáti.

Jako politička, která se ztotožňuje s "prostými Pepíky", se koncem září uvedla i republikánská kandidátka na viceprezidentskou funkci Sarah Palinová.

Související blogy na iHNed.cz

"Je na čase, aby byl prostý Pepík konečně reprezentován i na postu viceprezidenta," řekla v interview pro rozhlas Palinová, aljašská guvernérka a bývala starostka malého aljašského města Wasilla, která sama sebe prezentuje jako outsiderku ve vysoké politice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist