vondra-fr-sv-eu__192x128_.jpgVicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra se domnívá, že Evropská unie by neměla pospíchat s obnovením rozhovorů o strategickém partnerství s Ruskem, které byly pozastaveny po vpádu ruských vojsk do Gruzie. Řekl to na pondělním setkání ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku.

Vondra našel mezi ministry odpůrce i spojence. Stejný názor na obnovení debaty o strategickém partnerství s Ruskem sdílí postkomunistické země, Švédsko nebo Británie. "My zastáváme stanovisko, že bychom měli vyčkat, jak se bude vyvíjet ženevská konference a až pak se rozhodnout," doplnil Vondru český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který tím naznačil, že se definivně rozhodne až po středeční konferenci států EU v Ženevě.

Schwarzenberg dále připustil, že Rusové sice stáhli vojáky z pásem kolem separatistických oblastí Jižní osetie a Abcházie, přesto však přetrvávají velmi závažné problémy, jejichž řešení si vyžádá ještě další jednání. Schwarzenberg měl na mysli zejména vyhnání některých Gruzínců, kteří žili na územích zasažených nepokoji a museli opustit své domovy.

Čtěte více:

Opačnou strategii v jednání s Ruskem zastává Francie nebo Německo. Tyto země nechtějí obnovení rozhovorů s Ruskem odkládat, rozhodnutí o něm by rády přijaly už ve středu na summitu EU v Ženevě, kde se bude jednat o případném obnovení zmrazených jednání o dohodě, která má vymezit nová pravidla hry mezi Ruskem a EU. V Ženevě se bude rovněž projednávat, jak se mezinárodní společenství postaví k současné situaci v Gruzii.