haider__192x128_.jpgKorutanský zemský hejtman a šéf Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) Jörg Haider utrpěl při své automobilové nehodě v sobotu časně ráno hned několik těžkých zranění, z nichž každé bylo smrtelné. Uvádí se to v předběžné pitevní zprávě, o níž dnes v Klagenfurtu informoval vedoucí tamního státního zastupitelství Gottfried Kranz. "Hejtman neměl žádnou šanci přežít," shrnul závěry pitvy Kranz.

Konkrétně jednotlivá zranění nespecifikoval, už v sobotu však lékaři místní nemocnice uvedli, že Haider zřejmě mimo jiné utrpěl zlomeninu krční páteře a jeho levá paže byla při nárazu téměř oddělena od těla.

Čtěte také:

Další okolnosti nehody zůstanou zřejmě ještě nejasnější, než povaha zranění. Zkoumání vraku vozidla například potrvá údajně delší dobu, protože luxusní model vozu Volkswagen Phaeton V6, kterým Haider jel, je v Rakousku zatím velmi vzácný. Měl být ale zároveň mimořádně bezpečný, a tak se již objevují první komentáře, vyjadřující podiv nad tím, že vůz byl tak vážně poškozen a neuchránil připoutaného řidiče před smrtelným úrazem.

Jediným vysvětlením se zdá být prudkost nárazu, který navíc nebyl čelní, ale směřoval převážně z boku. Z toho vyplývá, že Haider jel v místě, kde je povolena maximální rychlost 70 kilometrů za hodinu, podstatně rychleji. Policie odhadla, že rychlost vozu dosáhla dvojnásobek, tedy 140 km/h.

Pil, nebo nepil? To už nikdo nezjistí

Určitý otazník představuje i skutečnost, že Haider, který bezprostředně před nehodou předjížděl, podle všeho předjížděcí manévr již dokončil, vrátil se na pravou stranu vozovky a teprve tam z ní sjel. Žádný vůz v protisměru, kterému by se musel rychle vyhýbat, přitom nejel. V místě ale byla v době nehody hustá mlha.

Téměř jisté je, že se veřejnost nikdy nedoví, zda byl Haider v době nehody pod vlivem alkoholu, případně kolik alkoholu měl v krvi. Těsně před havárií se zúčastnil společenské akce, při níž byl ve Veldenu prezentován nový časopis. Haider se na akci údajně výborně bavil, ale alkohol prý nepil. Ať už to bylo jakkoli, policie žádnou zkoušku na alkohol neprovedla. Podle rakouských zákonů se totiž u smrtelných úrazů, při nichž neutrpí újmu žádná další osoba, testy na obsah alkoholu v krvi neprovádějí.