palinova_usa__192x128_.jpgNejvyšší soud Aljašky ve čtvrtek zamítl žádost republikánských poslanců, aby se zastavilo parlamentní vyšetřování republikánské kandidátky na amerického viceprezidenta Sarah Palinové. Ta je podle demokratů podezřelá z možného zneužití moci ve své funkci guvernérky Aljašky. Soud odmítl tvrzení republikánů, že vyšetřování je politicky motivované.

Oficiální vyšetřování Palinové v případu nazvaném Troopergate začalo na úrovni jejího státu před jejím zářiovým jmenováním za kandidátku. Vyšetřování má odpovědět na otázku, zda Palinová správně či nesprávně propustila 11. července šéfa veřejné bezpečnosti Aljašky. Propuštění zdůvodnila tím, že odmítl propustit pro údajné pracovní pochybení policistu. Ten se v té době složitě rozváděl se sestrou Palinové a tlak guvernérky označil za zaujatost.

Čtěte také

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států John McCain přibral do kampaně Palinovou kromě jiného i proto, aby získal hlasy žen, jejichž výběr se při minulých hlasováních v zemi ukázal rozhodující. Podle nejnovějšího průzkumu by však necelý měsíc před volbami pro McCaina hlasovalo 41 Američanek, zatímco pro jeho demokratického soupeře Baracka Obamu 51 procent.

Oba kandidáti se nyní ve svých proslovech zaměřili na voličky, které se nehlásí k žádné straně a které podle odborníků zajímají hlavně dvě otázky, a to systém zdravotního pojištění a dostupnost nemovitostí.

"Voličky mohl zaujmout výběr ženy (na republikánskou kandidátku pro Bílý dům), ale hlasují na základě programů," poznamenala expertka na volební otázky Celinda Lakeová.

Související