obama-mccain-debata__192x128_.jpgAmeričtí kandidáti na prezidenta, demokrat Barack Obama a republikán John McCain, se v sobotu nad ránem sešli v první ze série vzájemných předvolebních debat.

Tématem jejich poměření sil měla být především národní bezpečnost a zahraniční politika, vzhledem k situaci na americkém finančním trhu se ale velká část z vyhrazené hodiny a půl točila kolem aktuální krize.

Oba kandidáti se na plánech na záchranu finančního sektoru nedokázali shodnout a navzájem se slovně napadali.

Přečtěte si, co debatě pžedcházelo

Na McCainovy plány zmrazit v rámci ozdravení ekonomiky všechny federální výdaje až na obranu, veterány, důchody a zdravotní péči pro seniory, jeho rival Obama odpověděl, že republikán bere na nemocnou americkou ekonomiku sekeru, zatímco tato delikátní operace vyžaduje skalpel.

McCain by totiž seškrtal náklady na projekty, které do rozpočtu pomáhal protlačit i Obama. Ten připustil, že kvůli 700 miliardám dolarů státní pomoci bankám, o které se rozhodlo v minulých dnech, nebude moci jako prezident uskutečnit všechny své plány.

Zaznělo o ekonomické krizi

I pokračování debaty se neslo v duchu osobních útoků. Obama McCainovi připomněl, že ačkoli nyní volá po snížení státních výdajů, zpravidla podporoval rostoucí rozpočty administrativy současného prezidenta George Bushe. Podle demokratického senátora jsou současné ekonomické potíže Spojených států vinou právě Bushovy vlády.

O finanční krizi pak Obama řekl, že "to je konečný rozsudek nad osmi lety chybné ekonomické politiky prosazované Georgem Bushem a podporované senátorem McCainem". "A nemůžeme si dovolit další čtyři roky," dodal.

Jeho republikánský protivník pak znovu zpochybňoval Obamovy zkušenosti v zahraniční politice. "Nevěřím, že senátor Obama má znalosti a zkušenosti, a v mnoha oblastech prokázal špatný úsudek," řekl. Narážel zejména na nesouhlas demokrata s navýšením amerických sil v Iráku, které pomohlo snížit násilí v zemi.

BLOG zpravodaje z Washingtonu