Předseda bavorskoé vlády G. Beckstein, šéf CSU Erwin Huber Bavorsko se v neděli chystá na zemské volby. Konzervativní CSU dlouhodobě ztrácí a zdá se pravděpodobné, že přijde o svou absolutní většinu. Stane-li se tak, bude mít sesterská CDU ve spolkových volbách příští rok nestabilního partnera, který doposud zajišťoval každé volby minimálně pětinu hlasů. Nespokojenost celé německé společnosti navíc nahrává Levici.

Již rok vládne Bavorsku konzervativní Erwin Huber (na snímku vpravo). Poté, co se vystřídalo vedení bavorské vlády a Křesťansko sociální unie, se nepodařilo změnit image strany, a co je horší, nepodařilo se najít volební téma, které by Bavory mobilizovalo.

Preference CSU nadále klesají, dnes se pohybují kolem pouhých (v relacích CSU) 48 procent a premiér Beckstein svádí chyby na předchůdce Stoibera.

Ódy, které pěl na bavorský primát v rámci Spolku při červencovém sjezdu strany v Norimberku, jsou jen dalším pokračováním zahleděnosti CSU do sebe a důkazem chybějícího obsahu kampaně, které vévodí heslo „blízkost k člověku“.

Kancléřka Merkelová může lichotit jak chce, že „Bavorsko je tam, kam Německo směřuje“, atmosféra v zemi je však zcela jiná. Přesto však dochází v CSU ke stabilizaci před rokem vzniklého rozkolu.

Čtěte také

Strana se vrací ke strategii éry premiéra Strau#223#e. Zbrojí proti ostatním stranám i proti své sesterské CDU. Tento styl jí posiluje a u příznivců vzbuzuje dojem boje za bavorské zájmy.

Resty a tradice

Ztráty v Bavorské zemské bance, stav školství, škrtnutí narychlo schváleného projektu transrapidu Bavoři CSU neodpustí. CSU nabízí jistotu tradice. Strana argumentuje tím, že změna by byla „katastrofální chybou“, a že „každý slušný Bavor volí CSU“.

Doba, kdy se však každý slušný Bavor znechutil nad pouhým slovem koalice je pryč. Zdá se pravděpodobné, že k volbám přijdou i neslušní voliči a koaliční jednání budou po 46 letech nezbytná.

Letošní zemské volby budou plné nejistoty. Je možné, že se bude opakovat trend nečekaného úspěchu Levice z ostatních spolkových zemí a Levice se dostane i do Zemského sněmu.

Přestože je složení Lafontainovy strany v Bavorsku spíše neznámé, vyhlásil proti ní předseda CSU Huber již „křížové tažení“ a označil Levici za největšího nepřítele voleb.

Psali jsme

Reálně největší protivníci, Sociální demokraté, kteří ovládají Mnichov, se potýkají s velkými problémy. Chybějící členové a neslučitelnost image s bavorskými tradicemi, ji staví do stínu Zelených, jejichž preference se dlouhodobě pohybují okolo 9 procent.

Levice profituje

První předvolební televizní debata v historii bavorských zemských voleb, jejíž sledovanost dosáhla závratných čísel, přihrála body sociálnědemokratickému lídrovi Magetovi, jehož strana v minulých volbách dosáhla historického minima 19,6 procenta.

Profitovat z neúspěchu CSU však nemůže. Výhrou pro SPD byl už fakt, že zasedl s Becksteinem před kamerami u jednoho stolu. Na to by Stoiber nepřistoupil.

Nejnebezpečnějším programovým nepřítelem CSU jsou Svobodní (FDP), kteří mohou dosáhnout 8 až 10 procent a Svobodní voliči. Pravděpodobná se zdá právě koalice se Svobodnými, ztratí-li CSU většinu.

Nespokojenost Němců nahrává Levici, která dostává prostor ve veřejné debatě a tím šanci se profilovat. Ve své podstatě navazuje na sociálně demokratickou politiku před érou kancléře Schrödera.

Huber, který přirovnává styl Levice k pravicově extremistické Národní straně Německa (NPD), však nemůže svou rétorikou popřít její preference, které např. v Sársku již překonaly SPD a v celoněmeckých průzkumech dosahují 14 procent.

Dostane-li se Levice do Zemského sněmu, bude radikální opozicí, na kterou Bavorsko není zvyklé.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist