Republikánský kandidát John McCain míří do KongresuMcCainova a Obamova přítomnost v Kongresu mohla naplnit parlament "prezidentskou politikou". Takový je názor některých amerických senátorů  před plánovaným setkáním třech politiků na půdě Kongresu.

Za setkáním stojí původně kandidát republikánů John McCain, který ve středu v noci oznámil, že kvůli krizi na Wall Street pozastavuje předvolební kampaň a odjíždí do Washingtonu podílet se na plánech na stabilizaci finančního systému.

Pilířem nového záchranného plánu americké vlády je návrh vykoupit od finančních institucí špatná aktiva za celkem 700 miliard dolarů (11,9 bilionu Kč) s tím, že je po stabilizaci finančního sektoru opět prodá na trhu.

Zaznělo o ekonomické krizi

John McCain zřejmě čekal vzhledem k finanční krizi podobný postup od svého rivala Baracka Obamu. Tomu navrhl odložení první společné televizní debaty.

Obama ale takový návrh odmítl s tím, že Američané by měli slyšet názory kandidátů.

Jak později rozhodla Komise pro debaty prezidentských kandidátů, diskuse se bude konat podle původního plánu v pátek večer.

"Jsem přesvědčen, že je přesně čas, kdy Američané potřebují slyšet osobu, která za zhruba 40 dnů bude odpovědná za jednání o tomto zmatku," vysvětlil Obama, proč i nadále s televizní debatou počítá.

Vše o amerických volbách

Kritika i ovace

Republikánský kandidát McCain byl tím, kdo vyzval prezidenta Bushe, aby svolal mítink demokratických a republikánských zákonodárců.

"Je nejvyšší čas, aby se obě strany sešly a vyřešily tento problém," prohlásil McCain.

Kongres ale o takové setkání podle prvních informací spíše nestál. Jeho členové se báli, aby jednání nebyla narušena reflektory a kamerami sledujícími prezidentskou kampaň.

"Potřebujeme řešení a jasné slovo, ne show pro kampaň," řekl pro CNN kriticky předseda amerického senátu Harry Reid, který už adresoval své vyjádření McCainovi.

Podobného názoru je i jiný demokratický senátor Dick Durbin. Ten zase prohlásil, že by účast kandidátů na řešení krize přinesla do Kongresu politiku vzájemného obviňování.

Jiného názoru ale byli někteří republikáni. Například republikánka z Jižní Karolíny, Lindsey Graham, uvedla, že přítomnost obou adeptů na prezidentské křeslo by pomohla vyjednávání.

Více o americké krizi

Za "vynikající nápad" označili McCainovo rozhodnutí přerušit kampaň a zamířit do senátu také někteří republikánští senátoři z Kentucky.

Tento krok uvítal i Bílý dům, který zdůraznil, že Amerika musí okamžitě jednat.

Týmy obou kandidátů teď tak i přes rozdílné názory ale mají předložit společné prohlášení vyzývající k rychlé dohodě obou politických stran při projednávání návrhu.