Britský premiér a předseda labouristů Gordon Brown přednesl jeden z nejlepších řečnických výkonů své dosavadní kariéry, jeho vládnoucí straně však nejspíše nepřinese to nejdůležitější - voličské preference. Britští komentátoři se tak shodují, že pro sebe jen získal čas a záleží na jeho popularitě, zda zůstane ve funkci.
Úspěch Brownova očekávaného projevu navíc zastínila demise ministryně dopravy Ruth Kellyové, kterou oznámila na končícím sjezdu strany v Manchesteru. Kellyová jako důvod uvedla, že se chce věnovat rodině, a důrazně Browna podpořila. Přesto její rezignace vyvolává pochyby.
Brown odráží útok. Pomáhá mu i autorka Harryho Pottera
Labouristé chtějí sesadit Browna z vedení strany
Dary pro Browna k prvnímu výročí: politické prohry a klesající obliba
Osobní projev
Ministryně je totiž zastánkyní Brownova největšího rivala, ministra zahraničí Davida Milibanda. Byl to však právě šéf diplomacie, kdo dal najevo, že není čas na vnitrostranický puč. Učinil tak přesto, že skupina 12 poslanců před sjezdem požadovala, aby byl v jeho rámci volen nový předseda strany.Předseda levice, která se potýká s propadající se oblibou u veřejnosti, svoji řeč pojal do značné míry jako osobní vyznání. Připomněl, že pochází z prosté rodiny a že právě tato okolnost určila hodnoty, které vyznává. Zmínka o tom, že bez všeobecně dostupné Národní zdravotní služby (NHS) by si jeho rodina nemohla dovolit operaci, která mu zachránila zrak, Brown delegáty kongresu dojala.
Brown si rýpl také současně do vnitrostranické opozice a konzervativců, když zdůraznil: "Vždy jsem podporoval učednictví, ale dovolte mi říci, že nyní není pro novice vhodná doba."
Komentáře Browna chválí
Sjezd labouristů byl ostře sledován britskými médii a komentátory. Spíše levicový The Guardian ocenil Brownův "mimořádně osobní projev". Ocenil zejména Brownem zdůrazněný kontrast mezi konceptem volného obchodu, jaký prosazují konzervativci, a aktivními intervencemi labouristů v nynějším finančním chaosu."Jako každý vůdce strany Brown závisí na průzkumech. Po konferenci v Manchesteru je silnější, než mnozí předpovídali,...ale je příliš brzy stanovit, zda tato síla odolá mrazivému světu mimo konferenční sál," napsal The Guardian.
Konzervativní The Times zase ocenil projev, v němž se objevily "skutečné argumenty". "Byl autentický, šel po konzervativcích a odmítl jejich myšlenku, že země je před bankrotem". Nicméně Brown nepřinesl "žádnou velkou vizi, žádný přesvědčivý nový argument a žádnou atraktivní politickou nabídku".
Projev přerušovaný potleskem a vřelé ovace na konci, to byla pro Browna vytoužená odměna. Nic lepšího si nemohl přát v situaci, kdy on sám i strana, kterou vede, v průzkumech veřejného mínění zaostává za konzervativní opozicí o dvacet procent a země směřuje do ekonomicky bouřlivých vod.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist