jaruzelski192.jpgV Polsku se znovu diskutuje o konci privilegií pro bývalé agenty polské bezpečnosti. Tentokrát debatu rozpoutala vládní Občanská platforma, která chce skoncovat s privilegii osob odpovědných za komunistické represe.

O návrhu se v polském parlamentu nehovoří poprvé. Bývalé polské vládě se ho ale nepodařilo prosadit.  Nyní mají poslanci návrh schvalovat ještě do konce roku.

Novince se brání někdejší funkcionáři, kteří se kvůli odebrání vysokých rent hodlají obrátit na soud.

Z předběžných propočtů vyplývá, že o největší částku by měli přijít bývalý generálové Bezpečnostní služby, kterým by se důchody snížily ze současných 53 tisíc korun na zhruba 18 tisíc.

Vojenské důchody nedotčeny

Zákon by se dotkl asi 35 tisíc osob. Případná změna zákona by se nemusela dotknout funkcionářů SB, kteří podporovali tehdejší opozici. Ti ovšem musí předložit důkazy dokazující tuto skutečnost.

Legislativa by se nedotkla ani někdejšího komunistického prezidenta generála Wojciecha Jaruzelskiho, který pobírá vojenský důchod.

Pokud bude návrh schválen, nový zákon by mohl začít platit od roku 2010. Jak píší polská média, parlament pravděpodobně zákon schválí.

Návrh totiž podporuje i největší opoziční strana, konzervativní Právo a spravedlnost.