Gruzie dnes oznámila, že v pondělí sestřelila nad svým územím u hranic separatistické provincie Jižní Osetie malý ruský bezpilotní letoun. Jedná se o první incident od srpnové rusko-gruzínské války o Jižní Osetii. Ruská armáda však sestřelení letounu popřela.
Podle mluvčího gruzínského ministerstva vnitra Šoty Utiašviliho byl letoun sestřelen v pondělí ráno u města Gori, asi 30 kilometrů od hranic s Jižní Osetií.
"Myslíme si, že hlídkoval nad územím, kudy vede ropovod Baku-Supsa," citovala agentura Reuters Utiašviliho. Podle něho to bylo bezpilotní letadlo krátkého doletu a startovalo z ruských pozic v takzvaném bezpečnostním pásmu jen několik kilometrů severně od města Gori. Letoun letěl 50 metrů nad zemí a byl sestřelen automatickými zbraněmi. Byl vybaven fotopřístrojem a navigací GPS, řekl na tiskové konferenci Utiašvili.
Gruzie má důkazy: Válku začali Rusové
Rusové se začali stahovat z Gruzie, v Jižní Osetii a Abcházii vojska zůstávají
Medveděv: Saakašviliho již nepovažujeme za prezidenta Gruzie
Mluvčí ruských mírových jednotek Vitalij Manuško sestřelení letounu dementoval. "V bezpečnostní zóně jsme nezjistili žádný pád stroje ani jeho sestřelení," řekl podle agentury Ria Novosti Manuško.
Mediální provokace
Informaci o sestřelení ruského stroje popřelo i ruské ministerstvo obrany. "Je to jen další mediální provokace Gruzie, jejímž cílem je destabilizovat situaci v oblasti. V bezpečnostní zóně nelétalo žádné letadlo ruského ministerstva obrany," řekl šéf tiskové služby ministerstva Alexandr Drobyševskij.Gruzie dnes a Československo 1968. Velmi falešná paralela
Kosovo naruby, aneb jak bojuje vyostřená rétorika s ruskými tanky
Rusko stáhlo po srpnovém konfliktu z Gruzie většinu svých vojsk. Ponechalo jen takzvané mírové síly v bezpečnostním pásmu přiléhajícím ke vzbouřeneckým provinciím Jižní Osetie a Abcházie. Podle mírové dohody mezi Tbilisí a Moskvou, kterou pomohla zprostředkovat Francie, se mají ruské jednotky stáhnout i z těchto bezpečnostních zón do 10. října.
Gruzií procházejí důležité transportní cesty, kterými proudí ropa a plyn na Západ. Z ázerbájdžánského Baku na břehu Kaspického moře vedou přes Gruzii dva ropovody a plynovod, které jsou kontrolovány britskou skupinou BP. Jeden končí v gruzínském přístavním městě Supsa, dva další pokračují do Turecka.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist