muslimFrancie řeší manželský spor muslimů o panenstvíove-zeny-manzelstvi__192x128_.jpgKdyž se 8. června 2006 brali muslimští snoubenci, zdravotní sestra F. s inženýrem K., nemohli tušit, že jejich manželství rozbije hned první, svatební noc a že jejich spor rozdmýchá debaty v celé Francii. Včera jejich manželskou soudní při projednával odvolací soud.

Co manžele rozdělilo? Inženýr K. se až o svatební noci dozvěděl, že jeho nevěsta F. před ním poznala jiného muže a že tedy není panna. Zaskočený ženich novomanželku nazítří poslal zpět k rodičům.

O dva týdny později dostala mladá žena oznámení, že manžel zažádal o anulaci manželství. "Náš svazek začal lží, která odporuje vzájemné důvěře mezi manželi," prohlásil později před soudem.

Manželka, která byla zdrcena radikálním odmítnutím, argumenty žaloby odmítá. "Proč mluvit o lži, o zmíněné otázce se mezi snoubenci před svatbou vůbec nemluvilo," hájí klientku její advokát.

V první fázi spor probíhal pouze mezi manželi. Oba sice o další společné soužití nestáli, ale lišili se v názoru na důvod ukončení svého manželského svazku.

Lež o panenství

Mediální a politická bouře propukla letos v květnu, když soud první instance v Lille manželství anuloval pro "lež ve věci panenství".

Feministky a obhájci lidských práv poukazovali na to, že rozhodnutí soudu nepřímo odkazuje na panenství coby základní podmínku pro vstup do manželství a vrací společnost do středověku.

Do aféry se začala míchat politika. Ministryně spravedlnosti Rachida Datiová, dcera přistěhovalců, která sama kdysi požádala o zrušení manželství, které jí dohodli její rodiče, nejdříve dávala přednost pragmatickému řešení, tedy anulaci svazku, který nepřežil svatební noc. Později prosazovala, aby prokuratura zažádala o projednání sporu u odvolacího soudu.

Do diskuse se vložili se vší vehemencí právníci. Jedni hájili názor, že samotný spor o "manželskou lež" je skandální. Odkaz na panenství v rozhodnutí o nulitě je v rozporu s požadavkem rovnoprávného postavení obou manželů.

Manželská lež?

Podle jiných právníků zvolená procedura, rozhodování o nulitě manželství, jen přinese další nepříjemnou zátěž oběma zúčastněným, protože celý spor se může vléct několik let.

Do debaty se vmísily i politické strany. Vládnoucí pravice žádá zrušit proceduru umožňující zánik manželství prohlášením o nulitě s tím, že jedinou možností o rozchodu manželů by byl rozvod. Opoziční socialistická strana chce podat vlastní návrh o změně dosud platného zákona.

Související

Kvůli enormnímu zájmu veřejnosti byl kritizován už zářijový odklad stání odvolacího soudu. Protože advokát manžela oznámil, že jeho klient se necítí být schopen plně se účastnit procesu, média začala spekulovat, že justice bere ohled na probíhající ramadán, během něhož muslimové musí od rána do večera dodržovat půst. Soudci takové nařčení kategoricky odmítli.

Na včerejším neveřejném jednání odvolací soud v Douai sice dospěl k rozhodnutí, rozsudek však zveřejní až 17. listopadu. Prokuratura naznačuje, že přednost by mohlo dostat pragmatické řešení.

"Nejsme proti prohlášení nulity manželství, ale diskriminační motiv musí být nahrazen jiným zdůvodněním, například, že šlo o omyl v osobě nebo o selhání soužití," řekl generální tajemník prokuratury Eric Vaillant.