Mbeki__192x128_.jpgJihoafrický prezident Thabo Mbeki rezignoval na svůj prezidentský úřad. V neděli předal svůj rezignační dopis předsedkyni dolní komory parlamentu. Večer má předstoupit před kamery a svou rezignaci sdělit jihoafrickým občanům. Svůj post si ponechá do té doby než bude zvolen jeho nástupce.

Mbekiho rezignace přišla jen den poté, co jej vládní strana Africký národní kongres (ANC) vyzvala k demisi. Mbeki odstupuje těsně před koncem svého druhého volebního období, které by mu mělo skončit v dubnu 2009.

"Byl jsem 52 let loajálním členem ANC. A jako takový člen budu respektovat jejich rozhodnutí" Uvedl ve svém projevu Mbeki. Dále prohlásil, že právě ANC bude ten kdo rozhodne o datu jeho odchodu z funkce.

Dále čtěte:

Tlak na Mbekiho byl veliký a stupňoval se. Vládní strana ANC se rozhodla ho požádat o demisi nedlouho poté, co soud zamítl obvinění z korupce proti předsedovi ANC Jacobu Zumovi. Strana a mnoho prezidentských kritiků to vnímala jako pokus zneškodnit Mbekiho největšího soupeře v boji o další prezidentský mandát.

V několika následujících dnech by se měl sejít jihoafrický parlament, který vybere prozatímního prezidenta. Ten by pak měl zastávat úřad do voleb v dubnu. Podle zahraničních agentur je velice pravděpodobné, že jako prozatímní prezidentka bude vybrána předsedkyně Národního shromáždění Baleka Mbetová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist