V projevu před oběma komorami parlamentu to v sobotu řekl nový pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí v narážce na nedávné americké vojenské operace. Požádal také poslance, aby omezili prezidentské pravomoci, jež rozšířil jeho předchůdce Parvíz Mušaraf. Jde především o právo rozpustit Národní shromáždění a odvolat vládu.
Ve zmínce o porušování svrchovanosti země dal podle agentury AP jasně najevo Spojeným státům, že si Pákistán nepřeje, aby americká armáda napříště znovu překračovala afghánsko-pákistánskou hranici v honbě za bojovníky Talibanu a Al-Káidy.
Problémové severozápadní území
Podle USA jsou současné problémy v Afghánistánu důsledkem toho, že Taliban nachází na území Pákistánu zázemí a připravuje se v něm na útoky na koaliční jednotky v Afghánistánu.
Naposledy to bylo ve středu, kdy zabil bombový útok amerického letectva 5 civilistů v severozápadním Pakistánu označovaném jako kmenová území při pokusu o zásah "vojenských cílů". "Narušování naší suverenity a územní jednoty jakoukoliv mocí ve jménu boje proti terorismu nebudeme tolerovat ," řekl nový prezident v projevu.
Pakistán bude hájit své hranice sám
Zardárí byl v září zvolen prezidentem a podobně jako před ním Mušaraf zůstává spojencem USA v boji proti terorismu. Zářijové vojenské akce, při nichž Američané použili na pákistánském území nejen nepilotovaná letadla, ale také pozemní jednoty, vzbudily v Pákistánu nevoli. Islámábád trvá na tom, že jeho armáda je schopna likvidovat radikály v pohraničí bez cizí pomoci.
Prezident řekl, že nejdůležitějším úkolem vlády, již vede jeho Pákistánská lidová strana (PPP), bude ekonomika. Bude podle něj třeba zajistit potraviny pro nejchudší obyvatele, kteří jsou nejvíc postiženi rostoucími cenami jídla. Kromě toho je také třeba obnovit důvěru investorů, získat zahraniční kapitál, stabilizovat měnu a zajistit ekonomický růst.
Prezident se vzdá svých autoritativních práv
Prezident ujistil, že parlament bude považovat vždy za sobě nadřazený a bude se řídit jeho pokyny. Vyzval poslance, aby vytvořili výbor, který zruší ústavní změny, jež zavedl Mušaraf.
Ten odstoupil v srpnu, kdy mu hrozilo odvolání. Vzbudil nelibost, když loni v listopadu vyhlásil výjimečný stav a odvolal členy nejvyššího soudu, který Mušarafa kritizoval za neústavnost jeho kandidatury v říjnových prezidentských volbách. Mušaraf v nich kandidoval jako vrchní velitel armády, což ústava nedovoluje. Armádní funkce se Mušaraf vzdal až po volbách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist