Čínský krize kolem sušeného kojeneckého mléka se stále rozšiřuje. Průmyslová látka melamin, která již způsobila smrt čtyř dětí, byla zjištěna i v tekutém mléce. Celoplošnou kontrolou, nařízenou čínskou vládou, neprošlo téměř deset procent vzorků tekutého mléka ve třech největších mlékárnách v zemi.
Látka přitom způsobila dalším šesti tisícům kojenců vážné zdravotní problémy, 158 jich trpí akutním selháním ledvin.
Skandál vypuknul poté, co se v čínském tisku začaly objevovat zprávy o dětech trpících ledvinovými kameny po konzumaci sušeného kojeneckého mléka. Na čínském trhu kvůli skandálu probíhá masivní stahování výrobků.
Kabinet: Dotace na školní mléko končí
Ekonomické zpravodajstvíEkonomika.iHNed.cz 22. 8. 2008 16:42 (aktualizováno: 22. 8. 2008 16:55)
Rodiče jsou bezradní
Z prodeje již byly vráceny tisíce tun kontaminovaného sušeného mléka, 66 velkých společností zastavilo jeho produkci. Melamin byl již objeven v 70 různých výrobcích dvaceti výrobců. Čínské společnosti navíc mléko exportují, například do Barmy, Jemenu či Bangladéše.
Čínská vláda v čele s premiérem Wen Ťia-paem čelí panice rodičů, kteří nevědí, čím děti krmit. Roste i kritika veřejnosti kvůli nedostatečným kontrolám kvality běžných produktů. "Nynější skandál dokazuje, že mléčný průmysl potřebuje víc než jen nárazové kontroly a zatýkání těch, kdo poruší pravidla," řekl novinářům právník Kuan An-pching, který se v prostředí mléčného průmyslu pohybuje.
"Farmáři chovající krávy na mléko jsou vydáni na milost mléčným banditům, místním šéfům, kteří kontrolují ceny a do mléka přidávají cokoli, aby maximalizovali zisky," dodal Kuan. "Začalo to ředěním vodou, pak přišly chemické látky včetně prošlých antibiotik, aby se mléko při dlouhé přepravě ke zpracování nekazilo."
Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo zředěno vodou - pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.
Zatčených přibývá
Podle odborníků látka v mléce nezpůsobí problémy dospělým, pokud ho nevypijí více než dva litry denně. Kojenci a malé děti, krmené převážně stravou ze sušeného mléka, jsou ale výrazně zranitelnější skupinou.Ve čtvrtek čínská policie zadržela v souvislosti se skandálem dalších 12 lidí, čímž se počet osob, které jsou už ve vazbě, zvýšil na osmnáct. Šest zadržených údajně prodávalo melamin mlékařům, zatímco zbylých dvanáct jsou dodavatelé mléka obvinění z toho, že prodávali kontaminovanou surovinu.
Policie také zabavila 300 kilogramů podezřelých chemikálií včetně 223 kilogramů melaminu. Jeden z podezřelých policii vypověděl, že od února 2007 do července 2008 nakoupil 200 dvacetikilogramových pytlů melaminu, z nichž jeden stojí 200 jüanů (necelých 500 korun) a prodával je dodavatelům mléka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist