Svému neoblíbenému premiérovi Ehudu Olmertovi dali Izraelci přezdívku "pan Podezřelý" kvůli finančním skandálům a podrzření z korupce.
Zklamání z politiky má po vítězství v primárkách jejich strany Kadima napravit dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniová.
"Pokud by Livniová měla hudební skupinu, jmenovala by se Cipi a její očekávání," napsal v jedné z prvních analýz deník Haarec. Nová předsedkyně strany a pravděpodobně i vlády bude mít za úkol zejména "de-Olmertizaci" strany, kterou založil bývalý premiér Ariel Šaron.
Livniová nahradí Olmerta v čele izraelské vládní strany
V Izraeli se volí nástupce premiéra Olmerta
Olmert měl Palestincům nabídnout 93 procent západního břehu Jordánu
Konec staré politiky
Ta čeká nejspíše i nový vládní kabinet. V praxi to bude znamenat důslednou kampaň proti korupci a klientelismu, na které si izraelská veřejnost v posledních letech musela zvykat.
Podle Haarecu se Livniová rozloučí zejména s některými z Olmertových příznivců, například bývalým, respektive současným ministrem spravedlnosti Chaimem Ramonem a Danielem Friedmannem. "Ukažte, že je vám opravdu špatně z té samé staré politiky," agitovala před volbami.
Livniová byla očekávanou vítězkou, průzkumy jí dávaly náskok před hlavním rivalem, bývalým velitelem armády a skalním "jestřábem" Šaulem Mofazem. S IQ 150 a minulostí agentky tajné služby Mossad, má Livniová vše, co Olmert postrádal. Vysokou popularitu, žádné skandály za sebou a charizma.
Už teď jí patří 52. místo v žebříčku nejmocnějších žen světa časopisu Forbes, George Bush ji oslovuje křestním jménem a Condoleezza Riceová ji označuje jako svoji kamarádku.
Lucie Tvarůžková: Jak Banksy udělal radost mému lékárníkovi
Michal Semín: Co mají společného válka na Kavkaze a zjevení Panny Marie ve Fatimě
Legenda Meirová
Jako ministryně zahraničí navíc neměla přímou zodpovědnost za vojenské fiasko ve válce s libanonským Hizballáhem v roce 2006. Právě po negativně vyznívajícím konfliktu prudce klesla popularita Ehuda Olmerta.
"V krizi vyvolané nízkými morálními standardy v izraelské politice se jeví jako nezkorumpovaná, jako paní Čistá," píše Haarec. "Jeví se jako elegantní žena-politička uprostřed brutálních, nedůvěryhodných politiků."
Livniová má však i své kritiky. Zejména zastánci silné role armády jí vyčítají nedostatek zkušeností v politice a chybějící image vojevůdkyně, který měla například jediná dosavadní premiérka v zemi, Golda Meirová.
Ta vedla židovský stát například v "jomkippurové válce" v roce 1973 a neváhala se s pomocí Mossadu vypořádat s arabskými strůjci atentátu na Olympiádě v Mnichově o rok dříve.
Přes obecný optimismus čekají tedy Livniovou obtížné začátky v premiérské funkci. Na domácí scéně bude bojovat jak s rostoucí popularitou pravicové strany Likud, tak s rozkoly uvnitř levicové Kadimy. Za tři roky má strana už třetího předsedu a ve vládě se musí vyrovnávat s nástrahami křehkého koaličního vládnutí. Stále možná je tak varianta předčasných voleb.
Izrael se navíc zavázal do konce roku 2008 podepsat mírovou smlouvu s Palestinci, aktuální jsou i pokračující hrozby Íránu a diskuse o možném útoku na tuto zemi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist