Mezi Gruzií a Ruskem se rozhořel nový spor o to, kdo byl prvním agresorem v nedávném letním konfliktu. Gruzie podle deníku New York Times získala nahrávky telefonních rozhovorů, které dokazují, že konflikt rozpoutala ruská armáda.
Z rozhovorů vyplývá, že ruská regulérní armáda vstoupila na území Jižní Osetie téměř den předtím, než Gruzínci zaútočili na hlavní osetinské město Cchinvali.
Západ věří Gruzii
Odposlechy osetinských pohraničníků, které gruzínské tajné služby pořídily, dokazují pohyb tanků a automobilů tunelem Roki mezi Ruskem a Osetií v noci na 7. srpna. Podle ruské verze začala válka před půlnocí toho dne, když prezident Michail Saakašvili nařídil útok na ruské pozice v Cchinvali.Ruští vojáci podle svého vedení překročili hranice až poté. K telefonním záznamům se nicméně ruské vedení zatím nevyjádřilo.
Podle NY Times se důležité materiály pohybovaly v prostředí amerických i evropských tajných služeb, dorazily však i do samotné redakce listu a jsou v angličtině přístupné na jeho internetových stránkách.
Cílem gruzínského předání odposlechů je pravděpodobně snaha přesvědčit politiky na obou kontinentech o tom, že země se pouze bránila.
Rusko gruzínskou verzi ostře odmítá. Premiér Vladimir Putin již dříve upozornil západní státy, aby Gruzii nevěřili a vyjádřil obavy nad sklony tuto zemi podporovat. Snahou Gruzie i Ruska je svalit odpovědnost za první výstřely na druhou stranu.
Válku jsme nezačali, brání se generál
Spory o prvotní agresy propukly i v západních zemích, na jednotném názoru se neshodnul ani český prezident Václav Klaus s vládou Mirka Topolánka.Nejnovější materiály však dávají zapravdu právě obhájcům Gruzie."Podstatu konfliktu zastínil spor o to, kdo začal. Tyto nahrávky potvrzují, že Rusko vstoupilo na naše území první a že my jsme se pouze bránili," řekl jeden z šéfů gruzínských tajných služeb Shota Utiašvili. Ruský generál Nikolaj Uvarov naopak tvrdí, že jeho země byla gruzínským útokem zaskočena.
"Ministr obrany byl na dovolené u Černého moře, vůbec jsme o žádné invazi neuvažovali," řekl Uvarov. V době začátku konfliktu byl prezident Dmitrij Medveděv na cestě po řece Volze, premiér Putin trávil čas na Olympijských hrách v Pekingu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist