Prezidenti Václav Klaus a Lech Kaczynski na jednání VisegráduRuská vojenská intervence v Gruzii měla za cíl překazit úsilí Evropy o omezení závislosti na ruských energetických zdrojích a o diverzifikaci jejich dodávek, řekl polský prezident Lech Kaczyński na setkání prezidentů států visegrádské čtyřky (V4). Informovala o tom agentura Reuters.

Kaczyński obvinil Moskvu, že používá energetickou politiku k vydírání Evropy, která je masivně závislá na dodávkách ropy a plynu z Ruska. "Situace v Gruzii to komplikuje, a myslím, že to byl ruský záměr, ještě více to zkomplikovat," prohlásil Kaczyński na setkání ve slovenských Piešťanech.

Neshoda o odpovědnosti za Gruzii

Gruzií prochází ropovod BTC z Azerbájdžánu, který obchází Rusko. Konflikt v Gruzii tento ropovod přímo ohrozil. Podle polského prezidenta neznamená snaha EU o diverzifikaci energetických zdrojů konec nákupů ropy a plynu z Ruska. Kaczyński ale vyzývá Moskvu, aby změnila způsob, jakým jednají se svými partnery. "Energetická politika by neměla určovat zahraniční politiku," řekl.

Kaczyński se na setkání V4 neshodl s českým prezidentem Václavem Klausem o odpovědnosti na rozpoutání konfliktu v Gruzii. Zatímco polský prezident je jedním z nejhlasitějších kritiků Ruska, Klaus situaci nevidí tak jednoznačně. "Protestoval jsem proti jednostrannému obviňování Ruska jako příčiny konfliktu," uvedl již dříve český prezident.

Více o visegrádském summitu a vztazích s Ruskem čtěte ZDE

Prezidenti Česka, Polska, Maďarska i Slovenska se ale shodli na tom, že není možné řešit problémy silou. Shoda podle ČTK nastala i v tom, že situace na Kavkaze byla ovlivněna předchozími událostmi na Balkáně, kde Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku.