Polský soud se začal zabývat okolnostmi výjimečného stavu, který byl v Polsku vyhlášen v roce 1981. Klíčovou roli v něm sehrál někdejší prezident Wojciech Jaruzelskí, který čelí obvinění, že spolu s dalšími činiteli rozhodnutím porušil zákon a ignoroval lidská práva.
Během výjimečného stavu v Polsku zahynuly v daném roce desítky obyvatel. Jaruzelski se ale brání tím, že výjimečný stav znamenal pro řadu národa záchranu před katastrofou.
Výjimečný stav trval do roku 1893 a na 90 lidí během něj přišlo o život.
Generál Jaruzelski ještě před procesem uvedl, že odpovědnost za výjimečný stav bere na sebe, a omluvil se obětem.
Tvrdí, že zachránil Polsko před sovětskou invazí. Teď mu hrozí soud
Zároveň zažádal, aby byl v případu vyslechnut někdejší sovětský prezident Michail Gorbačov a bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová.
Soud mu nakonec nevyhověl.
"Pro dobro národa"
I zbytek obžalovaných se pokusilo ospravedlnit tím, že jednali v rámci "vyšší potřeby", aby oslabily protikomunistické odborové hnutí Solidarita a odvrátili hrozící sovětskou invazi do Polska.Obvinění byla vůči hlavím iniciátorům vznesena už v dubnu loňského roku. Institut paměti národa vede v souvislosti s výjimečným stavem z roku 1981 okolo 160 vyšetřování.
Není to poprvé, co je Jaruzelski souzen, nikdy ale nebyl pravomocně odsouzen. On sám se podle polských médií domnívá, že se rozsudku v současném procesu nedožije.
Postava posledního komunistického prezidenta dělí i po více než 20 letech od krvavých událostí polskou veřejnost. Více obyvatel ho odsuzuje.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist