ike__192x128_.jpgHurikán se přesunul nad Mexický záliv a blíží se k pevnině. Pobřeží Spojených států se připravuje a celý region je v pohotovosti. Podle předpovědí meteorolovů dorazí Ike do vnitrozemí v sobotu.

 

Meteorologové varují že hurikán, který převálcoval Kubu, by mohl zesílit z prvního stupně na stupeň číslo tři. Podle pětibodové Saffirovy-Simpsonovy stupnice takový hurikán dosahuje rychlosti větru až 178 kilometrů za hodinu.

Texas evakuuje, Mexiko vyčkává

Texaské úřady na několika místech již vyhlásily povinou evakuaci na několika místech při pobřeží. Mexické úřady hlásí silné deště a může podle nich dojít k protržení přehrad. Nadále ovšem neevakuují a vyčkávají, jak se události vyvinou. O stavu událostí informovala agentura Retuers.

 

Čtěte více o hurikánu Ike

 

Během odpoledne středoevropského času se oko hurikánu nacházelo 365 kilometrů na jihozápad od Floridy a asi 700 kilometrů na jihovýchod od ústí řeky Mississippi. Ike se přesunuje severozápadním směrem rychlostí 13 kilometrů v hodině a doprovázejí jej větry o rychlosti téměř 150 kilometrů za hodinu.

 

Americké úřady se snaží přesvědčit ilegální imigranty, že živel je pro ně horší než zákon. Slíbily že pohraniční stráže nebudou, během případné evakuace, kontrolovat imigrační status. Úřady se přesto obávají, že v případu nouze ilegální imigranti ze strachu nenastoupí do evakuačních autobusů.