saakasvili__192x128_.jpgGruzínský prezident Michail Saakašvili v nedělním v pořadu České televize Otázky Václava Moravce varoval, že po ruské invazi do Gruzie by podobné akce mohly přijít i v jiných zemích regionu. Kritizoval také Rusko za snahu dosazovat vedoucí představitele v zemích bývalého Sovětského svazu.

"Na Ukrajině je velká politická krize a Rusko již vydalo na Krymu více pasů, než co vydali pro Osety a Abchazce. Myslím, že bychom neměli být zaslepení," varoval Saakašvili. Podobně se tento týden ve Washingtonu vyjádřil také náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar, podle kterého byla Ruská invaze do Gruzie jakýmsi testem schopností západních zemí a je prý pravděpodobné, že v postsovětském regionu budou následovat i další podobné krize.

Čtěte více:

"Rusko nemůže vybírat vedoucí představitele Gruzie. Rusko se chce dostat do situace, kde bude nejen ovládat (sousední teritorium), ale vybírat i vedoucí představitele sousedních zemí. A my tomu chceme zabránit," řekl dnes také v České televizi Saakašvili.

Saakašvili invazi ostře odsoudil

Ruskou invazi do Gruzie počátkem srpna vyvolala gruzínská snaha ovládnout silou své odštěpenecké provincie Jižní Osetie a Abcházie. Ruské jednotky v reakci na to vjely nejen do těchto provincií, ale překročily i hranice do nitra Gruzie. Západ počínání Ruska odsuzuje a žádá stáhnutí ruských vojáků. Saakašvili invazi ostře odsoudil: "Jaké právo měli přijít se zbraní v ruce do cizí země?" vznesl v neděli řečnickou otázku.

Gruzínský prezident nechtěl komentovat názor svého českého protějšku Václava Klause, jenž tvrdí, že za rozpoutání kavkazské krize nese největší zodpovědnost právě gruzínský prezident se svou vládou a parlamentem.

Klaus odsuzuje Gruzii, Havel Rusko

"Nechci se vyjadřovat k prohlášení tak vysoce postaveného českého politika, ale alespoň uznává, že zde máme vládu, prezidenta a parlament. To znamená, že jsme demokratická země, která může demokraticky rozhodovat. Není to rozhodování jednoho autoritářského vůdce," řekl Saakašvili. Ocenil stanovisko Klausova předchůdce Václava Havla. Ten jednání Ruska v Gruzii odsuzuje.

Rusko-gruzínská krize vyvolala horečnou diplomatickou aktivitu Evropské unie. Ministři zahraničí EU se v sobotu ve francouzském Avignonu na neformální schůzce shodli, že do Gruzie by měla vyrazit mezinárodní pozorovatelská mise.

"Já jsem vždy volal po mezinárodním vyšetřování," uvedl Saakašvili. "Jsem jedině pro, aby se pořádně vyšetřilo, k čemu došlo v Abcházii a Jižní Osetii. Chceme maximální transparentnost, zodpovědnost a maximální množství informací, nikoliv dezinformací. Noví diktátoři v Evropě mohou být zastrašeni jen pravdou a transparentností," prohlásil v ČT.