John McCain přednesl svůj projev na závěr republikánského sjezduV politické kariéře republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států nastal v noci na pátek našeho času důležitý moment. Za hojné účasti delegátů a hostů přijal John McCain v minnesotském městě St. Paul prezidentskou nominaci a posléze přednesl ostře sledovaný projev.

Ten měly možnost na velké obrazovce shlédnout i stovky příznivců na náměstí Times Square v New Yorku.

Dost bylo Bushe 

Běží tu klimatizace na plné obrátky, uvedl reportér CNN pár hodin před dlouho očekávaným vystoupením Johna McCaina s ironickou poznámkou, že na místě konání republikánského sjezdu asi propuknou opravdová "vřava".

Horko mohlo být i samotnému McCainovi. Podle analytiků se na závěr sjezdu své strany musel hodně snažit, aby se pozornost médií stáhla od jeho kandidátky na viceprezidentku Sarah Palinové zpět k němu.              

Kdo je John McCain

Palinová byla ještě před začátkem projevu "vyvoleného republikána" oficiálně jmenována kandidátkou na viceprezidentku USA. Stala se tak teprve druhou ženou v historii Spojených států, která byla nominována na tento úřad.

"Palinová nastavila svým projevem McCainovi laťku opravdu vysoko," shodli se komentátoři.               

Text pokračuje pod fotogalerií 

McCain se tak svým projevem pokusil splnit hned několik nelehkých úkolů najednou: mimo jiné přesvědčit delegáty i voliče, že i s dvaasedmdesátiletým republikánem může přijít do Bílého domu změna, a sice změna, která bude lepší než, tak kterou jim nabízí demokrat Barack Obama. 

"Lidé už jsou unaveni Bushem," shodli se analytici v očekávání McCainova projevu. Ten se podle předchozích spekulací zaměřil na ekonomická témata, otázky bezpečnosti a ostatní ožehavá témata vnitřních záležitostí USA.

Momenty McCainova projevu a co mu předcházelo 
 
05:04 - "God bless you and God bless America," zakončil svůj proslov McCain.  

 04:04 - "Slibuji Vám konec s velkými výdaji a nicneděláním. V prvé řadě budu myslet na zemi," slíbil McCain.

04:28 - "Změna přichází," avizoval republikánský politik a zdůraznil, že má ve zvyku plnit své sliby.

04:20 - "Má žena Cindy je mi větší inspirací, než jsem já jí," uvedl McCain a zdůraznil, že rodina je na prvním místě. U té příležitosti poděkoval své matce za to, že nyní může stát před celými Spojenými státy v takovou chvíli. "My vyhrajeme volby!" vzkázal v zápětí demokratům a svému konkurentu Baracku Obamovi.

04:13 - "Tvá země je na prvním místě," zní z reprodukturů, když na pódium vstupuje John McCain. Dav skanduje hesla typu "americký hrdina".

04:05 Schyluje se k dlouho očekávanému projevu Johna McCaina. Na pódiu haly, kde se koná sjezd, jsou promítány fotografie zachycující McCainův život. Nechybí vzpomínky na válku ve Vietnamu.

03:34 Vystoupení Johna McCaina předcházela řeč bývalého guvernéra Texasu Toma Ridge  a McCainovy ženy, Cindy.

01:35 Republikánský sjezd oficiálně jmenoval Sarah Palinovou kandidátkou na viceprezidentku USA. "Povstaňme všichni za Sarah," vyzval republikánský guvernér Utahu Mitch McConnell za bouřlivé potlesku delegátu z Aljašky a zbytku republikánů.

01:00 Delegáti zasedají v poslední den celonárodního sjezdu republikánské strany. Na pódiu začíná úvodní ceremoniál, kterého se účastní američtí držitelé medailí z letošní olympiády. Hosté a delegáti zpívají americkou hymnu následovanou modlitbou.

00:30 John McCain má před sebou poslední hodiny před přednesením dlouho očekávaného projevu ke své kandidatuře na budoucího amerického prezidenta. Republikáni ho dříve ve čtvrtek oficiálně jmenovali jako svého kandidáta na lídra Spojených států.

"Musím lidem představit změnu, které by se s námi dostalo Washingtonu a Americe," naznačil McCain reportérům CNN.

 

John McCain musel nejprve mnohokrát poděkovat, než utichly ovace zúčastněných. "Dnes mám to privilegium akceptovat svou nominaci na prezidenta USA a dělám to s pokorou i sebevědomím," uvedl McCain.

Během následujícího projevu pak neztratil sebejistotu ani rétoriku plnou slibů a usvědčování o lepších zítřcích.

"Těžké časy"

Všichni jsme Američané, vzkázal McCain znovu svému demokratickému rivalovi Baracku Obamovi v narážce na to, že v některých situacích nezávisí na politické příslušnosti.

"Všichni Američani jsou si rovni, jsme boží děti a všichni věříme," prohlásil dále. 

"Máte můj obdiv za účast v těchto volbách," uvedl McCain na adresu Obamy, ale dodal, že volby vyhraje on.

"Udělám všechno proto, aby americká administrativa začala opět fungovat," pokračoval republikánský kandidát za neustálých ovací v projevu. "Američané, přestaňte na sebe křičet," vyzval McCain delegáty s nadsázkou.

"Vím, že zažíváte těžké časy, abyste měli každý den potravu na vašem stole. Stojím při vás a stojí při vás i moje kolegyně, Sarah Palinová," uvedl McCain a neopomněl delegátům poděkovat za "vynikající atmosféru", kterou jeho viceprezidentce připravili přesně den před jeho vystoupením.

Kdo je Sarah Palinová

Republikánský politik pak delegátům a lidu slíbil lepší vzdělání a pracovní kvalifikace i zlepšení pracovních podmínek.

"Zlepším život milionům amerických rodin," prohásil doslova.

"Změna přichází"

McCain v druhé polovině projevu varoval, že hodlá výrazně změnit dosavadní politické poměry ve Washingtonu. Přestože sám k politické scéně hlavního města více než 20 let patří, varoval demokraty a "washingtonský dav", že pokud ve volbách zvítězí, "bude konec s velkými výdaji, nicneděláním a s myšlením v první řadě na sebe a teprve pak na zemi".      

Podle CNN komentátoři a pozorovatelé usoudili, že důrazem na změnu se McCain snaží vyrazit Obamovi z ruky jeden z jeho hlavních trumfů, kterým je právě volání po zásadní změně dosavadní vládní politiky.

Co řekl ve svém projevu Obama

Do Obamy se McCain opřel tak v otázce ekologie a energetických zdrojů. "Dokážeme víc, než slibuje Obama," podotkl sebevědomě.

Republikánský kandidát se dle očekávání věnoval i terorismu a bezpečnosti. V té souvislosti ocenil boj současného prezidenta Bushe proti terorismu. I přesto se ale nevyhnul kritice mířené do vlastních řad.

"Američané mohli ztratit důvěru a uznávám, že za to mohou i někteří republikáni a korupční skandály," uznal McCain a ujistil přítomné i americké občany, že nedopustí, aby se podobné věci opakovaly.