medvedev-delo-ochranka__192x128_.jpgÚterním uznáním nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie si Rusko vysloužilo diplomatický tlak Západu. Evropská unie velice spoléhá na pondělní summit v Bruselu. Ten by měl podpořit územní celistvost Gruzie a dále jedna o odpovědi na moskevské kroky. Hlavním ruským argumentem stále zůstává uznání samostatnosti Kosova.

V diplomatické kampani proti Rusku pokračuje i NATO, to ve středu vyzvalo Rusko, aby stáhlo rozhodnutí o uznání obou oblastí. "Rada NATO odsuzuje rozhodnutí Ruské federace uznat gruzínské regiony Jižní Osetii a Abcházii a vyzývá Rusko, aby své rozhodnutí zrušilo," uvedla aliance po jednání rady v Bruselu.

Kritikou nešetřila ani Ukrajina. Ta byla jednou z republik někdejšího Sovětského svazu s početnou ruskou menšinou. Ta by měla být také důvodem obav, které spekulují se je postihne stejný osud, jako Gruzii.


 

O konfliktu a následných jednáních čtěte:

 

"Litujeme, že toto rozhodnutí bylo přijato," uvedl ukrajinský prezident Viktor Juščenko. "To, co se stalo, představuje hrozbu pro každého, nejen pro jedinou zemi. Teď může přijít na řadu jakýkoli další stát," Dále se zmínil o tom, že Ukrajina zváží , zda nezvýší poplatky za pronájem námořní základny v Sevastopolu na Krymském poloostrově.

V Sevastopolu, o němž mluvil Juščenko, zůstala ruská Černomořská flotila na základě rusko-ukrajinských smluv uzavřených v roce 1997 na 20 let. Smlouvy se automaticky mají prodlužovat vždy o pět let, pokud jedna ze stran nejméně rok dopředu neoznámí, že chce smluvní vztah ukončit. Kyjev dal opakovaně najevo, že vylučuje jakékoliv prodloužení dohody za konečné datum 28. května 2017.

 

Podrobnosti čtěte:

 

A právě ruská flotila kotvící v Sevastopili operuje v Černém moři, kde se momentálně pohybují i americké lodě. Ty zásobují humanitární pomocí Gruzii.

I francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner vyjádřil obavy, aby po Abcházii a Jižní Osetii si Rusko nevzalo za cíl i ukrajinský Krym.

Moskva ale za svým rozhodnutím stojí. Ruský prezident Dmitrij Medveděv rozeslal všem politikům dopis, v němž tvrdí, že z jeho pohledu šlo o jedinou možnost. Za hlavní příklad uvádí Kosovo, které vyhlásilo svou nezávislost letošní únor i pře odpor Srbska a Ruska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist