Americký soud nařídil zveřejnit dokumenty z procesu s manželi Rosenbergovými. Julius a Ethel Rosenbergovi byli v roce 1951 odsouzeni k smrti ze špionáže pro Sovětský svaz. Podle právníka amerického Národního bezpečnostního archivu Davida Vladecka má vláda dva měsíce na to, aby se případně proti úternímu soudnímu rozhodnutí odvolala.

Manželé byli obviněni z vyzrazení tajemství výroby atomové zbraně Sovětskému svazu, informace měli předat v letech 1945 - 1946 přes prostředníka sovětskému vicekonzulovi v New Yorku. Proces je považován za jeden z nejkontroverznějších a manželé pouze přiznali, že jsou komunisty. I přes masivní protesty a několik neúspěšných odvolání byli oba popraveni.

Čtěte také:

Doba kdy se proces odehrál, bylo období amerického mccarthismu, proslaveného tzv. hony na čarodějnice v podobě komunistických špionů a sympatizantů. Kvůli absenci přímých důkazů, když proti manželům svědčila jen výpověď usvědčeného špióna Klause Fuchse, se část veřejného mínění domnívala, že obžaloba Rosenbergovým špionáž dostatečně nedokázala.

Úterní výrok amerického soudu má umožnit veřejnosti poprvé nahlédnout do tehdejších svědeckých výpovědí některých klíčových svědků. Úterní výrok amerického soudu má umožnit veřejnosti poprvé nahlédnout do tehdejších svědeckých výpovědí některých klíčových svědků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist