__na__tov_rna__exploze__192x128_.jpgDalších šest osob je stále nezvěstných. Téměř 12.000 osob muselo být z ohrožené oblasti evakuováno, protože podle hasičů hrozily nejen další výbuchy, ale také únik potenciálně nebezpečných látek. Továrna vyráběla převážně chemikálie pro lepidla a barvy.

Podle informací tiskové agentury Nová Čína otřásla silná exploze továrnou u města I-čou v provincii Kuang-si v šest hodin ráno místního času (o půlnoci SELČ). Tehdy se v závodě nacházelo teprve asi 30 lidí. Poté následoval požár chemikálií. Úřady v prohlášení uvedly, že továrna je "vzdálena dost daleko od města", přesto z jejího okolí evakuovaly tisíce lidí.

Lidé se obávali zemětřesení

"Všechno, co vím, je, že to mohl být silný výbuch. Mnohé z okolních hasičských brigád byly povolány, aby pomohly," řekl médiím Fan Jin-feng, operátor z požární brigády při úřadu veřejné bezpečnosti v I-čou.

Čtěte více o riziku v práci

Intenzita výbuchu vyvolala u části obyvatel v okolí paniku, protože se domnívali, že jde o zemětřesení. "Vyběhl jsem z domu stejně jako sousedé. Tam teprve jsme si všimli velkého oblaku dýmu nad továrnou a místo zemětřesení jsme se začali bát toxických plynů," řekl jeden ze svědků agentuře Nová Čína.

V čínských továrnách umírají ročně tisíce lidí při požárech, explozích a dalších nehodách, které jsou obvykle přičítány na vrub nedostatečným bezpečnostním opatřením nebo zaměstnancům nedbajícím na pravidla bezpečnosti práce.