Bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij zůstane ve vězení. Soud v ruské Čitě odmítnul jeho žádost o podmínečné propuštění v době, kdy mu uplynula polovina trestu. Někdejší podnikatel by tak mohl zůstat v žaláři další čtyři roky.
Soud začal Chodorkovského žádost projednávat ve čtvrtek, ale nerozhodl a jednání odročil na pátek. Představitelé věznice potvrdili dobré chování kdysi nejbohatšího Rusa. To bylo sice jednou z podmínek pro předčasné propuštění, přesto k němu Chodorkovskij nebyl doporučen, protože údajně nepřiznal vinu a dostatečně nelitoval svých činů.
Podnikatel byl odsouzen v roce 2004 za zpronevěru a daňové úniky. Jeho ropný gigant Jukos byl zlikvidován a jeho části nyní ovládají společnosti napojené na ruský stát.
Hlavní události spojené s Michailem Chodorkovským
(článek pokračuje pod infoboxem)
2. července 2003 - Zatčen Platon Lebeděv, významný akcionář Jukosu, šéf banky Menatep a blízký spolupracovník Chodorkovského. Byl obviněn z podvodů při privatizaci, obvinění se později rozšířilo.
25. října 2003 - Chodorkovskij byl zatčen a obviněn z daňových úniků a podvodu. Moskevský soud poté rozhodl vzít magnáta do vyšetřovací vazby.
30. října 2003 - Generální prokuratura zabavila 44 procent akcií v Jukosu, které patřily Chodorkovskému a jeho spojencům.
3. listopadu 2003 - Chodorkovskij rezignoval na funkci generálního ředitele firmy Jukos.
30. prosince 2003 - Ministerstvo pro daně a jejich výběr obvinilo Jukos z daňového úniku 3,4 miliardy dolarů za rok 2000. Odvolání Jukosu bylo zamítnuto. Celkové údajné daňové nedoplatky Jukosu později postupně narostly do výše 27,5 miliardy USD. Soud nařídil bankám zmrazit účty společnosti.
3. února 2004 - Jukos a Sibněfť se definitivně dohodly na zrušení fúze, která byla původně podepsána v říjnu 2003.
12. července 2004 - První slyšení v případu Chodorkovského a Lebeděva.
15. prosince 2004 - Jukos požádal americký soud o bankrotovou ochranu; soud 25. února 2005 odmítl přiznat Jukosu bankrotovou ochranu v USA, protože má většinu aktivit v Rusku.
19. prosince 2004 - Nucená dražba firmy Juganskněftěgaz, hlavní těžební divize Jukosu, skončila šokujícím výsledkem. Jasného favorita, kterým byl státní energetický kolos Gazprom, porazila neznámá firma Baikal Finance Group. O čtyři dny později Juganskněftěgaz získal ruský státní koncern Rosněfť, který koupil firmu Baikal Finance Group.
12. leden 2005 - Chodorkovskij převedl z vězení právo spravovat 59,5 procenta akcií firmy Menatep, která vlastní 60 procent Jukosu, na dalšího akcionáře Jukosu Leonida Něvzlina.
27. ledna 2005 - Rusko oznámilo, že umístilo deset lidí napojených na Jukos na seznam hledaných osob Interpolu. Mezi nimi je i Leonid Něvzlin, bývalý viceprezident Jukosu.
31. května 2005 - Moskevský soud uznal Chodorkovského vinným v šesti ze sedmi bodů obžaloby a odsoudil ho na devět let, mimo jiné za podvody a daňové úniky. Prokuratura žádala desetiletý trest. Právníci Chodorkovského se odvolali.
22. září 2005 - Moskevský odvolací soud snížil trest Chodorkovskému o rok na osm let. Na stejnou dobu byl trest snížen i Lebeděvovi.
20. října 2005 - Oznámeno, že Chodorkovskij byl převezen do trestanecké kolonie v Krasnokamensku v sibiřské Čitinské oblasti, téměř 5000 kilometrů východně od Moskvy. Ve vězení později držel několik hladovek a byl napaden spoluvězněm.
3. května 2006 - Chodorkovského právník Genrich Padva oznámil, že Chodorkovskij neuspěl s odvoláním proti trestu. Podle Padvy už bylo podáno další odvolání k ruskému nejvyššímu soudu.
25. července 2006 - Věřitelé Jukosu odmítli plán záchrany firmy a odhlasovali návrh na její bankrot a likvidaci.
5. února 2007 - Proti Chodorkovskému a Lebeděvovi bylo vzneseno obvinění z praní špinavých peněz. Za to jim hrozí 15 let vězení. Podle ruských zákonů platí vždy nejvyšší trest.
24. srpna 2007 - Švýcarský nejvyšší soud rozhodl, že řízení proti Chodorkovskému, Lebeděvovi a Něvzlinovi je politicky motivováno a ruské úřady při něm porušily zákonná a lidská práva stíhaných. Nařídil proto švýcarským úřadům nespolupracovat s ruskou vládou při vydání dokumentů a dalších informací.
16. července 2008 - Právníci Chodorkovského podali u soudu v Čitě žádost o jeho podmínečné propuštění.
22. srpna 2008 - Soud v Čitě odmítl Chodorkovského žádost o podmínečné propuštění z vězení.
Sám Chodorkovskij tvrdí, že se stal obětí zkorumpovaných představitelů administrativy bývalého prezidenta Vladimira Putina. Celý proces byl údajně mstou Kremlu za podnikatelovy politické aktivity.
Právo na žádost o prominutí zbytku trestu má v rusku každý občan. Chodorkovskij si ten svůj odpykává ve věznici u Krasnokamensku nedaleko východosibiřské Čity. Nápravné zařízení leží asi 5 tisíc kilometrů východně od Moskvy.
Podle magazínu Forbes byl v roce 2004 Chodorkovskij nejbohatším Rusem a 18. nejbohatším mužem na světě. Údajně disponoval majetkem v hodnotě 15 miliard dolarů. O rok později už byl s 2,2 miliardami ve světovém srovnání na 292. místě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist