Ve středu si nehoda madridském letišti Barajas vyžádala přinejmenším 100 obětí. Letoun společnosti Spanair sjel při startu z dráhy a začal hořet. Na palubě bylo 166 pasažérů a šest členů posádky. Na místě nehody stále probíhají záchranné práce. Neštěstí se řadí mezi nejhorší evropská letecká neštěstí.

Přečtěte si o leteckém neštěstí v Madridu:

Podívejte se na video z letecké havárie:Přehled leteckých katastrof

2. července 2002 U Bodamského jezera se srazila dvě letadla. Srážka si vyžádala 71 obětí poté, z toho 45 dětí. Příčinou nehody bylo selhání pilotů obou letounů.

8. ledna 2003 Poblíž letiště ve městě Diyarbakir na jihovýchodě Turecka při havárii letadla RJ-100 přišlo o život 75 lidí. Příčinou nehody byla podle záchranářů pravděpodobně mlha.

26. května 2003 Havárie ukrajinského letounu Jak- 42 si vyžádala 62 vojáků a 12 členů posádky. Letoun vezl domů španělské vojáky z mezinárodní mírové mise v Afghánistánu. Letadlo se zřítilo cestou z kyrgyského Biškeku do španělské Zaragozy na tureckém pobřeží Černého moře.

24. srpna 2004 Zřícení dvou ruských letadel TU-134 a TU-154, která byla terčem teroristického útoku. Dohromady zahynulo 98 lidí.

14. srpna 2005 V troskách zříceného Boeingu 737 kyperské společnosti Helios Airways zahynulo 121 lidí. Letadlo se zřítilo na cestě z Larnaky do Athén do neobydleného terénu nedaleko Athén, odtud měl stroj dále pokračovat do Prahy. Boeing měl podle vyšetřovatelů mít problémy s tlakem.

19. ledna 2006 se zřícený letoun An-24 zasloužil o největší letecké neštěstí ve slovenských dějinách. Letoun se s vojáky vracel z mise mírových jednotek KFOR v Kosovu a havaroval na severovýchodě Maďarska. Nehodu přežil jen jediný člověk, dalších 42 vojáků zahynulo.

3. května 2006 se za špatného počasí zřítil Airbus A-320 arménských aerolinií Armavia se 113 osobami. Letoun se zřítil do Černého moře krátce před přistáním v Adleru u Soči, nehodu nikdo nepřežil.

22. srpna 2006 Havárie ruského letadla společnosti Pulkovo na východě Ukrajiny. Zemřelo zde 170 lidí.

23. ledna 2008 zahynulo dvacet lidí při nehodě polského letadla. To se zřítilo při přistání nedaleko Štětína na severozápadě Polska. Oběťmi neštěstí, jehož příčinou byla chyba posádky, byli armádní představitelé, kteří se vraceli z Varšavy z konference o bezpečnosti leteckého provozu.


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist