medvedev-rakety-osetie__192x128_.jpgV úterním telefonickém rozhovoru s Nicolasem Sarkozym ruský prezident Dmitrij Medveděv informoval o tom, že Moskva stáhne své jednotky z Gruzie do Jižní Osetie a Ruska k pátku 22. srpna. Sarkozy se již minulý týden zásadně zasloužil o dohodu příměří mezi Moskvou a Tbilisi.

Podle gruzínsko-ruské dohody, by se ruské jednotky, které před konfliktem dohlížely na klid v Jižní Osetii, měly zpátky do této oblasti stáhnout. Zbytek ruských vojáků se má vrátit do mateřské země.

Informaci kancelář francouzského prezidenta potvrdila. Uvedla také, že po oficiálním pátečním ukončení odsunu ruských sil z Gruzie, zůstane na gruzínském území 500 ruských vojáků. Neupřesnila, kde přesně zůstanou, ale již dříve Paříž prohlásila, že Moskva bude dočasně mít i po stažení omezený počet vojáků na území kontrolovaném Tbilisi u hranice s Jižní Osetií

Čtěte také:

Podle NATO ale taková ruská odezva není rozhodně dostatečně rychlá. A velice kritizuje Rusko za postup, který v Gruzii zvolilo a také za nedostatečně rychlé stažení vojsk.

Rusko ale tvrdí, že odchod ruských vojáků z Gruzie již začal, ale stažení nemůže proběhnout kompletně.

NATO v tuto chvíli zvažuje i kroky, které by Rusko měly potrestat. Jeden z návrhů je i vyloučit Rusko ze skupiny G8. Dalším bylo  zrušení společných cvičení NATO a Ruska.

Ačkoliv se NATO nelíbí pomalý odsun ruských jednotek, faktem zůstává, že podepsaná dohoda o příměří se týká výlučně příměří a odchodu ruských jednotek z Gruzie,. V dohodě ale není stanoven žádný časový limit, kdy by se stažení mělo udát.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist