medvedev-rusko-vlajka__192x128_.jpgPředevším válka na Kavkaze poznamenala úvodních sto dní Medveděva v Kremlu. Tak krátká doba nedala 42letitému právníkovi z povolání tolik prostoru pro velké činy, jako příležitost pro hájení svých pozic. I sto dní ovšem ukázalo o současné hlavě Ruska mnohé.

Jak se shoduje řada analytiků, konflikt s Gruzií se Medveděvovi svým způsobem hodil. V očích Rusů se totiž Moskvě ve chvíli, kdy se Michail Saakašvili neúspěšně pokusil ovládnou gruzínské separatistické regiony, podařilo ukázat, že je schopná chránit své občany.

Podle ruských průzkumů veřejného mínění byl Medveděv u lidí na vrcholu popularity především tehdy, když oznámil, že válka v Gruzii končí. Jak se mnozí shodují, současný ruský prezident se tím v očích ruských občanů stal mírotvorcem.

Před 100 dny se Medveděv ujal prezidentské funkce

V úterý ovládla média informace o tom, že Moskva nařídila ukončení vojenských operací ruské armády v Gruzii a prezident Medveděv spolu se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym dohodli podmínky ukončení bojů.

Stín politiky i popularity

Válka na Kavkaze prověřila také vztah současného prezidenta s jeho předchůdcem Vladimirem Putinem a postoj ruské veřejnosti k oběma státníkům.

Řada analytiků si všímá toho, že Medveděv sice reprezentuje Rusko navenek, Putin se ale stále zaměřuje na domácí politiku a mísí se také do politiky zahraniční.

Kdo je kdo v Kremlu

Poté, co propukl konflikt, Putin navíc ovládl domácí média. Krátce se sice ukázal na pekingské olympiádě, zanedlouho už ho ale Rusové mohli sledovat na televizních obrazovkách, jak objíždí nemocnice plné uprchlíků.

K bývalému ruskému prezidentovi a současnému premiérovi se tak stále upírá velká pozornost veřejnosti i médií. "Pro mnohé Rusy je Putin stále klíčovou postavou v otázkách bezpečnosti," uvedl podle agentury Reuters editor magazínu "Rusko v globální politice" Fjodor Lukjanov, podle něhož není Putinova popularita ničím překvapivá.

Průzkumy ještě před šestidenním konfliktem v Gruzii naznačily, že Rusové stále vnímají Putina jako politického lídra své země.

Celých 47 procent zastávalo v červenci názor, že Medveděv vládne s Putinem společně a dalších 36 procent Rusů dokonce věří, že Moskvu stále vede Vladimir Putin.

100 dní Medveděva
Dmitrij Medveděv byl jmenován do funkce ruského prezidenta 7. května letošního roku. Většina médií s odkazem na analytiky nehovoří o větších diplomatických úspěších Medveděva. Zmiňují pouze jeho cestu do Číny, která byla považována za symbol strategické spolupráce. Krátce po nástupu do úřadu navštívil prezident také Německo, kde se setkal se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou a přislíbil upevňování právního státu a soudního systému. K nejvýraznějším událostem prvních sto dní Medveděva ve funkci prezidenta je bezesporu současný konflikt na Kavkaze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist